Günlük Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Sağlığımız ile ilgili en sık duyduğumuz sözler arasında bol su içmenin sağlığımıza iyi geldiği, enerjimizi artırdığı, cildimizi güzelleştirdiği ve kilo vermeye yardımcı olduğudur. Hatta kanser riskini azalttığını dahi duyduğumuz zamanlar olur.

Günlük Ne Kadar Su İçmeliyiz?
09 Nisan 2019 - 12:47

Sağlığımız ile ilgili en sık duyduğumuz sözler arasında bol su içmenin sağlığımıza iyi geldiği, enerjimizi artırdığı, cildimizi güzelleştirdiği ve kilo vermeye yardımcı olduğudur. Hatta kanser riskini azalttığını dahi duyduğumuz zamanlar olur.

İnsanların günlük içeceği su miktarı ile ilgili herhangi bir bilimsel veri olmamasına rağmen insanlara yanlarında sürekli su bulundurmaları ve günlük asgari 2 litre su tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Hatta bu tavsiyelerin İngiltere ve Amerika’da su tüketimini artırdığı gözlenmektedir.

ABD’de gıda araştırmalarından sorumlu bir kamu kuruluşunun 1945 yılında yaptığı bir araştırmaya göre insanların günlük alması gereken sıvı miktarı alınan günlük kalori ile eşit olmalıdır. Yani günlük 2000 kalori alan bir insan günde 2 litre, 2.500 kalori alan bir insan günde 2,5 litre su tüketmelidir. Ancak bu miktara sebze ve meyvelerin içeriğindeki su miktarı da dahil edilmiştir.  

İnsan vücudunun ağırlığının üçte ikisi sudur. Vücuttaki besinler ile atık maddelerin taşınmasında, vücut ısısının düzenlemesinde, eklemlerin kayganlaşmasında ve tampon işlevi sayesinde insan vücudundaki birçok kimyasal tepkimede su en önemli etkendir.

Ancak insan terlerken, idrarını yaparken ve nefes alırken vücudu sürekli su kaybetmektedir. Vücutta oluşabilecek sıvı kaybının önüne geçerek sıvı dengesini sağlayabilmek için yeterli sıvı tüketmek gerekir.

İnsan vücudundaki suyun %1-2’si kaybedildiği zaman aşırı su kaybına dair belirtiler kendisini gösterir. Vücuda sıvı takviyesi yapılmadığı takdirde bu belirtiler ağırlaşarak nadirde olsa ölümle bile sonuçlanabilir.

Vücudumuzda susuzluk hissi oluştuğu zaman susuzluk hissini giderene kadar su içilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, daha fazla su içmenin gereksizliğine değiniyor. Ayrıca insan, su içmeye ihtiyacı olup olmadığını vücudunu dinlediği zaman rahatlıkla anlayabilir.

Aşırı su tüketimi kandaki sodyum miktarını düşürdüğünden ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Aşırı su tüketildiğinde kandaki sodyum seviyesini koruyabilmek için beyne ve akciğerlere fazla su taşınır ki bu da şişmelere yol açar.

Son 10 yılda en az 15 atlet aşırı su yüklemesinden ötürü spor müsabakalarında yaşamını yitirmiştir. İnsan su tüketirken kendi susama mekanizmasından daha fazla su tüketmemelidir.

İnsan vücudu 60 yaşından sonra susama duyarlılığını kaybetmektedir. Bu da yaşlılarda su kaybı riskini oldukça artırmaktadır. Bu nedenle yaşlılarda sıvı tüketimine çok dikkat etmek gerekiyor.

İnsan vücudunun günlük su ihtiyacı yaşa, cinsiyete, kiloya, yaşadığı ortama ve fiziksel aktivitelerine göre değişkenlik göstermektedir.       

Editor:  Haberra

YORUMLAR

  • 0 Yorum