Erken Teşhis Edilmeyen Hepatit Karaciğer Yetmezliği Nedeni

Dr. Ramazan Gözüküçük, 28 Temmuz Dünya Hepatit Farkındalık Günü dolayısıyla hepatit ile ilgili bilinmesi gerekenler hakkında bilgi verdikten sonra alınması gereken önlemleri anlattı.

Erken Teşhis Edilmeyen Hepatit Karaciğer Yetmezliği Nedeni
Erken Teşhis Edilmeyen Hepatit Karaciğer Yetmezliği Nedeni Şener Koştu
Dr. Ramazan Gözüküçük, 28 Temmuz Dünya Hepatit Farkındalık Günü dolayısıyla hepatit ile ilgili bilinmesi gerekenler hakkında bilgi verdikten sonra alınması gereken önlemleri anlattı. 
 
İnsandan insana bulaşan hepatit, korunmasız cinsel ilişki ve vücut sıvıları yoluyla bulaşıyor. Hepatit, erken teşhis edilmediği takdirde karaciğer yetmezliğinin yanı sıra birçok hastalığa yol açabiliyor. 
 
Her Türlü Besin ve Maddeden Eller Yoluyla Bulaşıyor
 
Hepatit A virüsünü taşıyan dışkı ile kirlenmiş su, sebze ve meyvelerin ağızdan alınması yoluyla bulaşan Hepatit A virüsünün insandan insana bulaşmasında en büyük etken ellerdir. 
 
Ellerde saatlerce canlı kalabilen Hepatit A virüsü, okulların sıra ve kapı kolları, tuvalet muslukları virüsü taşıyan dışkı ile rahat kirlenebildiğinden dolayı eller aracılığı ile ağızdan bulaşması daha yaygındır. 
 
Cinsel İlişkiden Önce Tedbir Gerekli
 
Kan ve vücut sıvıları kanalı ile bulaşan Hepatit B ve C virüsünün bulaşmasındaki ana etken virüsün bulaşmış olduğu kan veya vücut sıvısının başka bir kişinin dolaşım sistemine geçmesidir. Hepatit virüsünün bulaşmasında en riskli faktörler diş çekimi, kan nakilleri ve cinsel ilişkidir. Hepatit B virüsü en fazla cinsel yolla bulaşırken Hepatit C virüsü ise en fazla kan yolu ile bulaşmaktadır. Bu nedenle Hepatit B virüsü taşıyan kişiler ile cinsel ilişkiye girecek partnerler, prezervatif ve aşılama gibi önlemleri mutlaka almalıdır. 
 
Hepatit B ve C geçiren kişileri bulaşır korkusuyla toplumdan dışlamak çok yanlıştır. Çünkü Hepatit B ve C virüsleri günlük yaşamdaki el sıkışma, kucaklaşma, sarılma ve öpme gibi doğal temaslarla karşı tarafa bulaşmaz. Bu nedenle bu virüsü taşıyan insanlarla sosyal ilişkiler kurmak güvenlidir. 
Belirtileri Ortaya Çıkmayabilir
 
Hepatit A ve B virüslerinin taşıdığı bulaşıcı sarılıkların ülkemizde yaygın olduğu bilinmektedir. Hepatit geçiren kişilerde belirtiler kendini göstermeyebilir. Çocukların önemli bir kesimi ve yetişkinlerin bir kısmında da sarılık gizli veya silik kalabilir. Özellikle küçük yaş grubu çocuklardaki belirtiler hafif ve hastalık süreside kısa olduğundan dolayı teşhis konmadan iyileşebilirler. Bazı durumlarda da ateşten eklem ağrılarına kadar ciddi sağlık sıkıntıları olabilir. Sarılığın sık ortaya çıkan belirtileri ise halsizlik, bulantı, karın ağrısı, iştahsızlık, cildin ve göz renginin sararması ile idrar renginde koyulaşmadır. 
 
Şüpheli Durumlarda Kan testi Yaptırılmalıdır
 
Hepatit rahatsızlıklarının kesin tanısı kan testi ile konmaktadır. Bu yüzdende kendinde hepatit olduğuna dair şüphe taşıyan kişiler sağlık kuruluşuna müracaat ederek kan testi yaptırmalıdır. 
 
Düzenli Doktor Kontrolünden Geçilmeli!
 
Akut hastalıklarının özel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Hastaların bir kısmının hastanede yatarak tedavi görmesi gerekirken serum ve diğer ilaçlarla tedavi uygulanır. Hastaya sindirimi kolay ve az yağlı yiyecekler tükettirilir. Glikoz bakımından zengin olan üzüm ve bal gibi besinler ihmal edilmemelidir. Akut rahatsızlıklarında istirahat çok önemlidir. Akut rahatsızlıklarının süresi genellikle 4 ile 6 hafta arasındadır. Hepatit B virüsünde hasta iyileşmiş görünse de virüs, 6 aydan uzun süredir kanda bulunuyorsa kronik hale geldiğinden dolayı düzenli doktor kontrolü şarttır. 
 
Hepatit İlerlemişse Karaciğer Kontrol Altında Tutulmalı
 
Kronik hale gelen Hepatit B ve Hepatit C enfeksiyonlarının tedavi seçenekleri mevcuttur. Ancak Hepatit B ve Hepatit C virüsünü taşıyan kişiler, hasta olmasalar dahi kanları ve vücut sıvıları ile hastalığı bulaştırabileceklerinin farkında olmalıdır. Karaciğer fonksiyon testlerini 4-6 ay aralığında kesinlikle yaptırmayı ihmal etmemelidirler. Alkolden kesinlikle uzak durmalı en basit ilacı alırken dahi doktor kontrolünde almalıdır. 
 
Hepatit Virüsünü Karşı Alınacak Önlemler
 
Hepatit A;
 
  •  Hepatit A'ya karşı bağışıklığı olmayan kişiler, mutlaka aşı yaptırmalıdır. 
  •  Hepatit A, dışkı değmiş su ve yiyeceklerle bulaştığından dolayı tuvaletten sonra eller iyice yıkanmalıdır. Ayrıca yemek hazırlamadan önce ve sonrada ellerin yıkanması en iyi korunma yöntemlerinden biridir. 
Hepatit B ve C
 
  • Hepatit B'ye karşı bağışıklığı bulunmayan kişiler, aşı yaptırmalıdır.
  • Diş fırçası, jilet, tırnak makası gibi kişisel bakım malzemeleri paylaşılmamalıdır. 
  • Cinsel ilişkide prezervatif kesinlikle kullanılmalıdır. 
  • Dövme ve piercing çok risklidir. 
  • İlaç bağımlılıklarında enjektör kullanılıyorsa kesinlikle paylaşılmamalıdır. 
  • Hepatit B hastaları ya da taşıyıcıları tıbbi girişimden önce hekimi bilgilendirmelidir.
  • Hepatit B hastaları veya taşıyıcıları kan ve organ bağışında bulunmamalıdır. 
 
hepatit kan vücut sıvısı Hepatit A Hepatit B Hepatit C kan testi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!