Danıştay'dan İlginç Botoks Kararı! Estetik Değil, Tedavi

Halk arasında aşırı terleme olarak bilinen hiperhidroz hastalığı sebebiyle botoks tedavisi olan emekli öğretmen, SGK tedavi masraflarını karşılamayınca SGK'ya açtığı davayı kazandı.

Danıştay'dan İlginç Botoks Kararı! Estetik Değil, Tedavi
Danıştay'dan İlginç Botoks Kararı! Estetik Değil, Tedavi Şener Koştu
Halk arasında aşırı terleme olarak bilinen hiperhidroz hastalığı sebebiyle botoks tedavisi olan emekli öğretmen, SGK tedavi masraflarını karşılamayınca SGK'ya açtığı davayı kazandı. 
 
Bursa'da ikamet eden 75 yaşındaki emekli öğretmen İsmail Hatemoğlu'nun avukat kızı Gülçin Buluk, babasının 2004 yılında aksiler hiperhidroz (aşırı terleme) rahatsızlığının en etkili tedavi yöntemlerinden olan botoks (Botulismus toksini Tip A) tedavisine başladığını ve yılda 1 kez uygulanması gereken bu tedavinin masraflarının 2004 ve 2005 yıllarında Emekli Sandığı tarafından karşılandığını söyledi. 
 
Babası tarafından botoks tedavisi için 2008 yılında yapılan başvuruda ise Sağlık Uygulama Tebliği'nde yer alan "Hekimler tarafından botoks uygulamasının zorunlu olduğunu belirten heyet raporu" alınmasına rağmen SGK tarafından ödeme yapılmadığını söyleyen Av. Buluk, 2008 yılı Mart ayı içerisinde SGK'ya başvuru yaparak tedavi masraflarının karşılanmasını istediklerini ve SGK tarafından "Botulismus toksininin (botoks) hangi teşhislerde ödeneceği katalog halinde sayılı bir şekilde yayınlandı. Sizin rahatsızlığınız ise belirtilen teşhislere uymuyor." şeklinde cevap verilerek talebin reddedildiğini belirtti. 
 
SGK tarafından verilen bu cevap üzerine "aşırı terleme hastalığı ile ilgili tedavi masrafının ödenmesi yolunda yapılan başvurunun reddine dair işlem ile bu işleme dayanak olarak gösterilen SGK Sağlık Uygulama Tebliği'nin, Botulismus Toksini Tip A (botoks) maddesinin eksik düzenlendiği gerekçesiyle maddenin iptaline" yönelik Danıştay'a başvuru yaptıklarını söyleyen Buluk, Danıştay 11. Dairesi tarafından 2010 yılında Sağlık Uygulama Tebliği'nin ilgili maddesinin iptaline karar verildi. SGK ise Danıştay tarafından verilen bu kararı temyiz yoluna gitti. 
 
11. Dairenin kararının Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunca onandığını, karar düzeltme yoluna giden SGK'nın bu talebinin geçen haziran ayında oy birliği ile kurul tarafından reddedildiğini belirten Buluk, kararın kesinleşmesi ile birlikte aksiler hiperhidroz rahatsızlığının etkili tedavi yöntemlerinden olan botoksun, SGK tarafından ödeme listesine alınacağını anlattı.  
 
Estetik Söz Konusu Değil, Tedavi Sürecinin Parçası 
 
Danıştay tarafından verilen kararın bu rahatsızlık nedeniyle tedavi gören herkesi kapsadığına değinen Buluk, babasının tedavi masraflarını Danıştay tarafından alınan bu karar ile birlikte SGK'nın karşılayacağını söyledi. Danıştay tarafından alınan bu kararın sosyal devlet ilkesine uygun olduğunu düşündüğünü söyleyen Buluk, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"Kazanılan bu dava ile sadece babam değil, bu hastalık ile ilgili tedavi gören herkes kazanmıştır. Bütün tedavi masrafları SGK'dan alınabilecek.  Babamın fikri sayesinde kazanılan bu dava bütün mağdur insanlar için umut olacak. Davayı kazandık, artık SGK'nın Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki bu değişikliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasını bekleyeceğiz." 
 
Örnek Karar
 
SGK'ya açtığı davayı kazanan emekli öğretmen İsmail Hatemoğlu'da aşırı terleme rahatsızlığının kendisini bedensel ve ruhsal olarak rahatsız ettiğini söyledi. Hatemoğlu, "Davayı kazandığım için çok mutluyum. Birçok insana örnek olacağını düşündüm. Ülkemizde bu rahatsızlıktan muzdarip insanlar var." dedi. 
 
Danıştay 11. Dairesinin davaya ilişkin kararında şu ifadelere yer verildi:
 
"Aşırı terleme hastalığının tedavi yöntemleri arasında botoks uygulaması yer almasına rağmen bu hastalığın tebliğde öngörülen olgular arasında sayılmadığı, davacının durumunun tebliğde öngörülen bütün koşulları taşıdığı ayrıca SGK'nın ilgili dairesinin tebliği kapsamına alınan hastalıklar belirlenirken, uzman kişilerin görüşleri alınarak hangi olgunun kapsama alınıp alınmayacağı hususunda araştırma yapıldığı ancak aşırı terleme durumuyla ilgili değerlendirme yapılmadığı anlaşılmıştır."  
Danıştay botoks SGK aşırı terleme Bursa hiperhidroz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Danla Bilic ve Aşkım Kapışmak Arasındaki “Şeref” Kavgası Mahkemeye Taşındı
Danla Bilic ve Aşkım Kapışmak Arasındaki “Şeref” Kavgası Mahkemeye Taşındı
Heyecan Dorukta! Nefes Nefese 4. Yeni Bölüm Fragmanı Yayınlandı!
Heyecan Dorukta! Nefes Nefese 4. Yeni Bölüm Fragmanı Yayınlandı!