Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Kaşıkçı” Açıklaması: Suudi Arabistan Kralı ile görüştüm ve...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmi Moldova ziyaretinin dönüşünde kendisine eşlik eden gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı arasında geçen diyalog köşesine Taşıyan Hürriyet gazetesi genel yayın yönetmeni Vahap Munyar, detayları anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Kaşıkçı” Açıklaması: Suudi Arabistan Kralı ile görüştüm ve...
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Kaşıkçı” Açıklaması: Suudi Arabistan Kralı ile görüştüm ve... melek eren

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suudi Arabistan'ın İstanbul başkonsolosluğu'nda öldürüldüğü öne sürülen gazeteci Kemal Kaşıkçı olayı ile ilgili olarak,  “Suudi Arabistan bu olayı aydınlatmak durumundadır. ‘Çıktı’ diyerek kapatılacak bir olay değil”  ifadelerini kullandı.

Erdoğan’a sorular ve yanıtları şöyle:

BAŞKONSOLOS LAKAYT DAVRANDI

“- Moldova’ya hareketinizden önce ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’yla görüştünüz. Pompeo’nun, Trump’ın mesajı olarak Suudi Arabistan Veliaht Prensi’ne soruşturmanın neticelenmesi için 72 saat süre verdiği iddia edildi. Kaşıkçı konusunda neler konuştunuz?
Bu konuda ciddi manada Suudi Arabistan tarafını sıkıştırıyorlar. Suudi Arabistan’dan açıklama istiyorlar. Benim burada tabii bir şeyi de söylemem lazım. Bana bir heyet (Suudi Arabistan’dan) gönderdiler. Gelen heyetle bir görüşme yaptım. Görüşmede, o zaman şunu söyledim: “Öyle bir başkonsolosunuz var ki, yaptıklarını anlamak mümkün değil. Tutmuş, bir yabancı haber ajansının elemanını içeri almış, ona elektrik panolarını gösteriyor, dolapların altındaki kapakları açıyor, onları gösteriyor, son derece lakayt davranıyor.

KRAL ELEŞTİRİLERE HAK VERDİ

(Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı’yla telefon görüşmesi yaptığını anımsatarak) Ertesi gün bunu ben Kral’a da söyledim. Kral da eleştirilerimize hak verdi. Görüldüğü kadarıyla şu an Suudi Arabistan’da farklı yaklaşımlar da dikkati çekiyor. Gazetelerde Abdülaziz Mutrib’e işaret ediliyor. Netice itibarıyla Suudi Arabistan bu olayı aydınlatmak durumundadır. ‘Çıktı’ diyerek kapatılacak bir olay değil. Olay sonrasında, nişanlısı Hatice Hanım’la da görüşüldü. Biz, olayın aydınlatılması için üzerimize düşeni yapıyoruz. İstanbul Başsavcımız bir açıklama yaptı. Polis teşkilatımızın yaptığı çalışmalar var. Ben henüz raporlarını görmüş değilim. İstihbarat teşkilatımızın çalışması da devam ediyor. Yani dört bir koldan işi takip ediyoruz. Bu işi ortada bırakmamız mümkün değil.

BATI’NIN TEPKİSİ ARTIYOR

- Batı ülkelerinin bu konudaki tavırlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Yeteri seviyede tepki gösterdiler mi sizce?
 Batı ülkelerindeki tepki gün geçtikçe artıyor. Yani örneğin Prens Muhammet bin Selman’ın düzenlediği bir yatırım konferansı vardı... Katılımların iptalleri, muhtemelen söz konusu olayla alakalı.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kaşıkçı açıklaması son dakika cumhurbaşkanı moldova
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Dilber Ay’ın Yaşadığı Mahalleye Ölüm Haberinin Ardından Hüzün Çöktü
Dilber Ay’ın Yaşadığı Mahalleye Ölüm Haberinin Ardından Hüzün Çöktü