Çocuklardaki Okul Fobisi Eğitim Hayatını Bitirebilir

Okula yeni başlayan çocuklarda görülen sıkıntı, huzursuzluk ve gerginlik halleri okul fobisinin işareti olabilir. Psikiyatri Uzmanı Dr. Sibel Ayvaz, okul fobisi ile alakalı önemli bilgiler aktardı.

Çocuklardaki Okul Fobisi Eğitim Hayatını Bitirebilir
Çocuklardaki Okul Fobisi Eğitim Hayatını Bitirebilir Şener Koştu
Okula yeni başlayan çocuklarda görülen sıkıntı, huzursuzluk ve gerginlik halleri okul fobisinin işareti olabilir. Psikiyatri Uzmanı Dr. Sibel Ayvaz, okul fobisi ile alakalı önemli bilgiler aktardı.  
 
Ebeveynleri de okul heyecanı sardığından dolayı çocukların yaşadığı tatlı telaş, korku ya da endişe ebeveynlerin gözünden kaçabilir. Ancak ebeveynlerin, çocuklarındaki huzursuzluk, gerginlik ve sıkıntı hallerinin okul fobisinin habercisi olabileceğini unutmaması gerekiyor. 
 
Okulu redderek okula gitmek istememe şeklinde ortaya çıkan okul fobisinin altında yatan ana nedenin genellikle anneden ya da evden ayrılma kaygısı olduğunu belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Sibel Ayvaz, okul fobisinin çocuklarda baş ve karın ağrısı, bulantı ve kusma, ağlama krizi ve iştahsızlık gibi fizyolojik etkilere yol açabileceğinin üzerinde duruyor. Okul fobisi en fazla duygusal, hassas, karşıdakinin hissettiklerine fazla önem veren ve endişeli çocuklarda görülmektedir. Okul fobisinin en yaygın görüldüğü dönem ise anaokul ve ilkokul dönemleridir. Ancak ilerleyen dönemlerde de okul fobisinin görülebileceğine dikkat çeken Dr. Sibel Ayvaz, okul fobisinin ne kadar süreceğini kestirmenin zor olacağını belirtiyor. 
 
Çocukların Eğitim Hayatını Bitirebilir
 
Okul fobisinin bazen çok kısa sürdüğünü belirten Dr. Sibel Ayvaz, okul fobisinin bazı çocuklarda ise çok uzun sürebileceğini ve bununda çocuğun eğitim hayatını bitirebileceği hususunda ebeveynleri uyarıyor. Çocuklar, okula başladıktan belli bir süre sonra kendi yaşadığı kaygıları diğer çocuklarında yaşadığını gördüğünden ve okulda geçirdiği vaktin sonunda tekrar ailesine kavuştuğunu algıladığından kendilerini çabuk toparlayarak yaşadıkları kaygıların üstesinden gelebiliyorlar.  
 
Evhamlı Annelerin Çocuklarında Bağımlılık Daha Fazla
 
Yoğun aile ilişkilerine sahip ortamlarda yetişen çocuklarda okul fobisi görülme riskinin daha fazla olduğunu belirten Dr. Sibel Ayvaz, "Ailesinden ayrılma kaygısı yaşayan çocukların ailelerinde başka kaygı bozukluğu yaşayan bireylerde mevcuttur. Çocuğuna aşırı düşkün, onu bir saniye dahi yalnız bırakmayan, sürekli göz önünde tutan, aşırı seven ve kollayan, tedirgin, huzursuz ve evhamlı annelerin çocukları, annelerine aşırı bağımlı olurlar. Anneler, çocuklarına aşırı koruyucu tutum sergilerlerse çocuğun özgüveni zarar görür. Bu çocuklar, annelerinden ayrı geçirdikleri vakitlerde yoğun kaygı yaşarlar." dedi. 
 
Dr. Sibel Ayvaz, okul fobisini tetikleyen diğer nedenleri ise şöyle anlattı;
 
 •  Aile içerisine yeni bir kardeşin katılması
 •  Aile içerisinde sıkıntı ve gerginlik olması
 •  Öğretmenin değişmesi
 •  Okulda sıkıntı ve gerginlik yaşanması
 •  Çocuğun cinsel veya fiziksel olarak taciz edilmesi
 •  Çocuğun şiddet veya felaket gibi bir olayla karşı karşıya kalması
 •  Okul arkadaşlarıyla ilişkilerinde sıkıntılar olması
 •  Hastalık veya başka bir nedenden ötürü okuldan uzun süre ayrılma
En Önemli Görevler Aile ve Eğitimcilerde 
 
Özellikle okula yeni başlayan çocukların okul fobisini yenmelerinde aile bireylerine ve eğitimcilere önemli görevler düştüğünü belirten Dr. Sibel Ayvaz, şu tavsiyelerde bulundu:
 
 •  Okulu ve öğretmeni, okul başlamadan çocuğa tanıtılmalıdır. Okulla ve öğretmenle ilgili bilgiler çocuğa aktarılırken abartılmadan olduğu gibi aktarılmalıdır. 
 •  Okul alışverişi çocukla birlikte yapılmalıdır. Okul malzemelerini uzun süre kullanacağı uygun bir lisanla çocuğa anlatılarak çocukta mülkiyet duygusu geliştirilmelidir. 
 •  Okulun ilk günü çocuk, okula ebeveynleri tarafından götürülmeli ve kendisini güvende hissetmesi için bir süre beklenmelidir. Çocuk ders görürken veya oyuna daldırılıp okuldan ayrılmamalıdır. Böyle yapıldığı takdirde ebeveynler işlerini zorlaştırır. Çocuğa gidilecek zaman hakkında bilgi verilmelidir. 
 •  Okul arkadaşlarıyla kaynaşması hususunda çocuğa destek verilmelidir. 
 •  Çocuğun, öğretmenine kendisini ifade etmesi için öğretmeniyle diyaloğunda rahat olması için gerekli şartların sağlanması gerekir. 
 •  Çocuğun kendisini rahat ifade etmesinde öğretmenin güler yüzlü, sevecen ve ilgili olması ve çocuğu dinlemesi çok önemlidir. 
 •  Çocuktan yüksek başarı beklemek ve istenilen başarı sağlanmadığında cezalandırmak çocuklarda kaygıyı artırır. Bu da çocuğun okuldan uzaklaşmasına yol açar. 
okul fobisi eğitim Dr. Sibel Ayvaz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nüfusta Devrim Gibi Proje
Nüfusta Devrim Gibi Proje
Eski Eşi Sinem Gedik ve İntizar’ın Görüntülerini Sızdırdığı Öne Sürülen Mustafa Ceceli'ye Ünlü isimlerden Büyük Tepki
Eski Eşi Sinem Gedik ve İntizar’ın Görüntülerini Sızdırdığı Öne Sürülen Mustafa Ceceli'ye Ünlü isimlerden Büyük Tepki