Bakan Berat Albayrak'tan Önemli Açıklama: "2019'da En Büyük Pay Eğitime Ayrılacak"

TBMM bütçe Komisyonu görüşmeleri sırasında konuşma yapan Hazine ve maliye bakanı Berat Albayrak, "2019'da da bütçemizden en büyük payı eğitime ayırıyoruz. Eğitime ayırdığımız kaynağı 2019'da 161 milyar liraya çıkarıyoruz, vergi gelirlerinin yüzde 21'ini eğitime harcayacağız." diye konuştu.

Bakan Berat Albayrak'tan Önemli Açıklama: "2019'da En Büyük Pay Eğitime Ayrılacak"
10 Aralık 2018 - 11:22

TBMM genel kurul bütçe görüşmeleri özel gündemi ile Bugün toplandı. TBMM'de konuşma yapan hazine Bakanı Berat Albayrak "Ekonomiyi canlandırmaya yönelik mali tedbirlerle 2017'de güçlü bir büyüme performansı elde ettik. Türkiye 2018'de de güçlü büyüme seyrini sürdürmüştür." dedi. Öte yandan Albayrak, "Türkiye G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olmuştur. 2018 yılının ikinci çeyreğinde tüketici ve üretici enflasyonu artış göstermiştir. Son atılan adımlar neticesinde Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı etkisini göstermiştir."  ifadelerini kullandı.

“2019’DA EN BÜYÜK BÜTÇE EĞİTİME AYRILACAK”

İşte Bakan Albayrak'ın konuşmasından satır başları:
 “2017 yılında küresel ekonomi güçlü bir performans gerçekleştirdi. 2018 küresel ekonomisi göreceli bir ivme kaybı yaşamıştır. 
 2018 yılında gelişmekte olan ülkelerin büyüme performansı, finansal kırılganlıklarına bağlı olarak değişim göstermektedir Gelişmiş ülkelerdeki artan istihdam ekonomik aktiviteyi olumlu etkilemektedir. ABD ekonomisi büyüme performansıyla pozitif ayrışmaktadır.
 Doların güçlenmesiyle gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımları gerilemiştir.
 Avro bölgesinde son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşan ekonomik büyümenin 2019 yılında %1,9 büyümesi beklenmektedir. 
 Ekonomideki olumsuzlukları en aza indirdik. İç talepteki daralmayı dengeledik. Sürdürülebilir bir büyüme patikası izlenecektir.
 Büyümenin 2018 yılında %3.8 olmasını öngörüyoruz.
 2018 yılının ikinci çeyreğinde tüketici ve üretici enflasyonu artış göstermiştir. Son atılan adımlar neticesinde Enflasyonla Topyekûn Mücadele programı etkisini göstermiştir. Mayıs 2018'den itibaren cari dengede çok ciddi iyileşmeler sağlanmıştır.
Türkiye kamu maliyesinde örnek gösterilen bir ülke haline gelmiştir. Kamu borç yükü tarihin en düşük seviyesindedir.
Kamu borç yükü küresel ölçekte görece düşük seviyededir. Türkiye'nin kamu borç yükü gelişmelerde olan ülkelerden 11 puan daha düşüktür.
2018 yılında cari açığın 36 milyar doların altına inmesini bekliyoruz. Ağustos ve eylülden sonra ekim ve kasımda da cari fazla vereceğiz.
Personel ücretlerine 2019 yılı içerisinde yansıtılacak olan enflasyon farkı ödemeleri ile 2018 yılında kadroya geçen taşeron işçilerin ücret ödemeleri nedeniyle personel giderleri yüzde 35,6 artarak 216 milyar 570 milyon liradan 293 milyar 678 milyon liraya yükselmiştir.
2019 bütçesi YEP'teki dengelenme sürecinin en temel destekleyicisi olacak. Bütçenin en önemli özelliklerinden biri tasarruf bütçesi olması. 2019'da da bütçemizden en büyük payı eğitime ayırıyoruz.  Eğitime ayırdığımız kaynağı 2019'da 161 milyar liraya çıkarıyoruz, vergi gelirlerinin yüzde 21'ini eğitime harcayacağız. 2019'da bütçeden yatırımlar için 65,1 milyar lira, reel kesim destekleri için 32,8 milyar lira kaynak ayırıyoruz. Çok kısa bir süre içerisinde Hazine garantili bir altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı daha gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki dönemde adım adım kurumların sayısının artması ile birlikte kapsamı genişletilecek olan Tek Hazine Kurumlar Hesabı ile kamu nakit kaynakları Hazine tarafından tek bir hesapta izlenerek yaklaşık 40 milyar liralık kamu kaynağı tek hesap üzerinden çok daha etkin ve verimli şekilde yönetilecektir. Tek elde toplanacak nakit rezervinin en uygun finansal araçlarla nemalandırılması sayesinde yıllık 3-4 milyar lira asgari tasarruf elde edilecektir.”


Editor:  Haberra

YORUMLAR

  • 0 Yorum