Ağız Kokusu, Önemli Hastalıkların Sinyalcisi

Ağzınızdan gelen koku çürük yumurtayı andırıyorsa karaciğer sirozu, amonyak ya da idrar gibi bir kokuya benziyorsa böbrek rahatsızlığı olma ihtimaliniz yüksektir.

Ağız Kokusu, Önemli Hastalıkların Sinyalcisi
Ağız Kokusu, Önemli Hastalıkların Sinyalcisi Şener Koştu
Ağzınızdan gelen koku çürük yumurtayı andırıyorsa karaciğer sirozu,  amonyak ya da idrar gibi bir kokuya benziyorsa böbrek rahatsızlığı olma ihtimaliniz yüksektir. 
 
haber
İnsanların sağlığı hakkında çok şeyin habercisi olan ağız kokusu, sağlıklı ya da sağlıksız birey olup olmadığımız hakkında önemli bir sağlık detayıdır. İnsanlar, doğaları gereği kendi ağız kokularının farkına varmadıkları için çevrelerinden bu hususta gelen şikayetleri alınganlık yapmadan değerlendirmelidir. Ağız kokusunun en başta gelen nedeni ise ağız bakımına yeteri kadar önem verilmemesidir. 
DÜZENLİ DİŞ BAKIMI
 
Ağız kokusunun önüne geçmek için dişler, günlük en az iki kez fırçalanmalıdır. Dişlere düzenli olarak bakım yapılmazsa diş eti hastalıkları, aft, ağız kanseri gibi ciddi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalınabilir. New York Üniversitesi Periodontoloji ve İmplant Diş Hekimliği tarafından yapılan araştırma sonuçları ağızda 700'den fazla bakteri yaşadığını ortaya koymuştur. Bu bakterilerin kötü huylu olanları ise dilin yüzeyinde yaşamaktadır. Bu bakteriler o kadar sinsi olabilir ki ağız içerisinde kuluçkaya yatarak dilin arka bölümüne gizlenebilir ve ağızda yara, koku ve diş eti gibi rahatsızlıklara yol açabilirler. Dil fırçalanmadığı sürece kötü bakteriler, gıda parçacıkları ve ölü cilt hücrelerinden bir tabaka oluşur. Bu tabaka oluştuğu zaman tat alma tomurcuklarını engelleyerek ağız içerisinde devamlı olarak keskin ve acı bir tat bulunmasına neden olur. Diş fırçası ile dil fırçalanırken fazla bastırılmamalı ve yumuşak fırçalanmalıdır. Dili fırçalarken tat alma duyularına zarar vermemek için fırçayı dilin üzerinde 10-15 saniye kadar yavaşça aşağı yukarı hareket ettirmek yeterlidir. 
 
MUCİZEVİ ETKİ YEŞİLÇAY
 
Sıcak suya bir çay kaşığı eklenerek demlenen yeşil çayın, yapraklı yeşil çaydan farkı yoktur. Yeşil çayın, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, farklı türdeki kanserlerin önüne geçtiği ve kolesterolü düşürdüğü bilimsel çalışmalar ile ortaya çıkmıştır.   
 
Yeşil çayın en büyük mucizevi etkilerinden biride ağız kokusunu engellemesidir. Yeşil çay, diş çürüklerine ve diş eti hastalıklarına karşı da koruma sağlar. Ağzımızın içinin sağlıklı olması için günlük bir bardak yeşil çay tüketilmelidir. Ayrıca yeşil çay, mideyi yatıştırdığı için sahurda bir bardak tüketilmesi faydalı olur. 
 
BİR KASE YOĞURT, BAKTERİ DÜZEYLERİNİ BASKILIYOR
 
Japonlar tarafından yapılan araştırmalar, ağız kokusuna yol açan bakteri düzeylerini yoğurttaki canlı bakterilerin baskıladığını ortaya çıkarmıştır. Yoğurt düzenli olarak tüketildiği zaman ağız hastalıklarına yol açan kötü bakterilerin minimum seviyeye indiği ve kötü nefese yol açan hidrojen sülfür seviyesinin yarıya düştüğü tespit edilmiştir. Ayrıca kalsiyum bakımımdan zengin olan yoğurt, diş çürüklerine ve diş eti hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlıyor. 
 
SAĞLIKLI BİR AĞIZ İÇİN NE YAPMALI?
 
Sağlıklı bir ağza sahip olmak için kafeinden kesinlikle uzak durulmalıdır. Çünkü ağızdaki asit dengesini değiştiren kafein, kötü bakterilerin oluşmasını sağlar. Kafein, tükürük akışını engellediğinden dolayı oruçlu olunan sürede çabuk susatır. 
 
Diş fırçası üç ayda bir kesinlikle değiştirilmelidir. Diş fırçasında bakteri, virüs ve mantar gibi mikroorganizmalar rahat barınır. Sürekli aynı diş fırçasının kullanılması durumunda fırçada bulunan mikroorganizmalar, diş plağına zarar vererek diş eti hastalıklarına yol açabilir. 
 
Diş fırçalama süresi dört dakikanın altına kesinlikle düşmemelidir. Dişlerini her gün fırçalayan insanlar, diş eti hastalıklarına ve ağız kokusuna yakalanıyorlarsa dişlerini yeterince fırçalamıyorlardır. 
diş diş çürüğü diş eti hastalıkları ağız kokusu diş fırçası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!