12 Ağustos’ta Perseid Göktaşı Yağmuru

19. Yüzyılda keşfedilmesinin ardından 1992 yılında yeniden görülen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızı‘nın ardında kalan gök taşı parçaları 12 Ağustos 2015 akşamı çıplak gözle veya teleskoplarla izlenebilecek.

12 Ağustos’ta Perseid Göktaşı Yağmuru
12 Ağustos’ta Perseid Göktaşı Yağmuru
19 .Yüzyılda keşfedilmesinin ardından 1992 yılında yeniden görülen Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı‘nın ardında kalan gök taşı parçaları 12 Ağustos 2015 akşamı çıplak gözle veya teleskoplarla izlenebilecek. İlk kez 1862 yılında  Lewis Swift – Horace Parnell Tuttle tarafından görülen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızı Güneş’in etrafındaki döngüsünü 130 yılda bir tamamlamakta. Bu dönüş sırasında uzayda bıraktığı kalıntıların yörüngesinden Dünya her yıl geçmekte. Dünya’nın Güneş’in etrafında dönerken denk geldiği bu kozmik toz bulutuna rastlaması sonucunda gerçekleşen Perseid Göktaşı Yağmur’u adı veriliyor. Bunun sebebi, olayın Perseus Takımyıldızı bölgesinde gerçekleşmesidir. Dünya her yıl 17 Temmuz-24 Ağustos tarihleri arasında geçiş yaptığı yörüngedeki en yoğun meteor yağmuru 11-13 Ağustos tarihleri arasında görülüyor.  Saatte 60 adet göktaşı düşmesi bekleniyor fakat; bu sayının normal şartlar için söylendiğini hatırlatmak isteriz. Swift-Tuttle kuyruklu yıldızı‘nın bir sonraki geçişi, 14 Ağustos 2126 tarihinde olacağından dolayı hepimiz için tek seferlik bu muhteşem deneyimi kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Önerebileceğimiz gözlem grupları ve noktaları: İstanbul Modern: Astronomlar eşliğinde teorik ve uygulamalı teleskopla gözlem atölyesine katılabilirsiniz. Etkinlik “Katı Olan Her Şey” alanında gerçekleşiyor ve katılım ücretsiz fakat; önceden randevu almanız gerekiyor. Gündoğarken Gezginleri: 12 Ağustos akşamın Uğur Mumcu Mahallesi‘nde bulunan Adnan Kahveci Parkı karşısında ki 3 no’lu kapıda buluşulacak. Aydos Tepesi’nde gözlem gerçekleşip saat 23:00 civarında gözlem sona erecek. Ankara Üniversite’si Gözlemevi: 12-13 Ağustos akşamları saat 20:30-00:00 saatleri arasında gözlem yapılacak. Gözlem etkinliği Ankara Üniversitesi çalışanlarının yakınlarına ücretsiz, öğrencilere 2,5 TL ve diğer kişilere 5TL olarak belirlendi. Eğer bunların hiç birine katılma şansınız yoksa  Işık Kirliliği ve Işık Yoğunluğu haritasını inceleyip ona göre gözlem alanı seçmenizi tavsiye ediyoruz.
12ağustos ankara üniversitesi gözlemevi gündoğarken gezginleri istanbul modern Perseid Göktaşı Perseid Göktaşı yağmuru Perseus Takımyıldızı Swift-Tuttle kuyruklu yıldızı teleskop
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Dilber Ay’ın Yaşadığı Mahalleye Ölüm Haberinin Ardından Hüzün Çöktü
Dilber Ay’ın Yaşadığı Mahalleye Ölüm Haberinin Ardından Hüzün Çöktü