Yüzerken Kulağa Kaçan Suyu Çıkarmanın Yöntemleri

Yüzerken kulağa su kaçma ihtimali oldukça yüksek. Kulağın içerisinde yer alan balmumu, kulağın içerisine kaçan suyu engellese de bazen su daha da ilerilere gidebiliyor. İşte sağlık problemleri de bundan sonra başlıyor.

Yüzerken Kulağa Kaçan Suyu Çıkarmanın Yöntemleri
Yüzerken Kulağa Kaçan Suyu Çıkarmanın Yöntemleri Şener Koştu
Yüzerken kulağa su kaçma ihtimali oldukça yüksek. Kulağın içerisinde yer alan balmumu, kulağın içerisine kaçan suyu engellese de bazen su daha da ilerilere gidebiliyor. İşte sağlık problemleri de bundan sonra başlıyor. 
 
Kulağın içerisine kaçarak derinliklere ilerleyen su tıkanma hissi yaratarak rahatsızlık oluşturduğu gibi ağrı ve işitme kaybına da neden olabiliyor.
 
KBB Uzmanı Opr. Dr. Melih Çiçek, kulağa kaçan suyu boşaltmada evde uygulanabilecek yöntemler hakkında şu bilgileri verdi:
 
Yerçekimini Kullanın
 
Baş yana doğru yatırılarak kulak zemine paralel tutulur. Avuç, kulağı kapatacak şekilde başa koyulur ve birkaç saniye bastırıldıktan sonra bırakılır. Bu teknik ile geçici bir vakum oluşturulur. 
 
Kulaktaki su dışarı atılmak için kulak pamuğu dikkatli şekilde kullanılır. Çiğneme ve esneme teknikleri de dış kulak yolunu esnettiğinden dolayı kulaktaki suyun tahliye edilmesinde yardımcı olur. Kulağa bir şey koymak ise çok sakıncalıdır. 
 
Valsalva Manevrası 
 
Valsalva manevrası, östaki tüplerini açtığından dolayı kulak zarının dışa doğru bombeleşmesini sağlayacağından kulakları açmaya yardımcı olarak suyu tahliye eder. 
 
Öncelikle ağız kapatılmalı ve burun parmaklar ile kapatıldıktan sonra derin bir nefes alınmalıdır. Hava basıncının düzenli olması için hava, hafifçe burundan dışarı verilir. Bu hareket doğru yapıldığı takdirde östaki tüplerinin tekrar açık olduğunun belirtisi olan hafif bir patlama sesi duyulur. 
 
Burun, kulak zarına zarar verebileceğinden dolayı fazla zorlanmamalıdır. 
 
Saç Kurutma Makinesi
 
Kulağa kaçan suyun saç kurutma makinesi ile daha hızlı buharlaşması sağlanabilir. Sıcak ve kuru hava suyu buhar haline getireceğinden suyun kulaktan çıkması kolaylaşır. 
 
Kulak, vücudun dışına çekildikten sonra saç kurutma makinesi 15-20 cm uzak tutularak sıcaklık artırılır ve hava basıncı düşürülür. Saç kurutma makinesi açılarak kulak kanalına doğru direkt tutulur. 30 saniye süresince işleme devam edilir. Gerektiği takdirde işlem tekrarlansa da saç kurutma makinesi birkaç dakikadan fazla kulağa tutulmamalıdır.
 
Oksijenli Su
 
Halk dilindeki adıyla oksijenli su, kulağa kaçan sudan kurtulmanın en etkili yöntemleri arasındadır. Oksijenli su yani hidrojen peroksit, kulağın içerisine sıkışan sıvının kolayca dışarı atılmasını sağlar. 
 
Damlalık aracılığıyla sıvı kaçan kulağa dört ya da beş damla hidrojen peroksit konulduktan sonra bir ya da iki dakika beklenir. Sıvının rahat şekilde dışarı çıkması için baş, aşağı doğru eğilir. 
 
Gliserin
 
Kulak yolu daha önceden tıkalı olan kulaklara su kaçması, kulak kirinin suyla karışmasına ve jel gibi bir kıvam almasına neden olacağından durum daha vahim bir hal alır. 
 
Jel kıvamındaki tıkacın sıvılaşıp dış kulak yolunun dış kısmına ilerlemesinde 5 ile 7 gün süresince günde üç defa 3-5 damla gliserin damlatılması etkili olacaktır. 
 
Ancak sıvının orta kulakta mı yoksa dış kulakta mı toplandığını bilmek gerekir. Sıvı, orta kulakta birikmişse doktor tedavisi şarttır. 
 
Ancak şunu unutmamak gerekir ki bu tekniklerin hepsi, önceden kulak rahatsızlığı ve kulak operasyonu geçirmeyenler için geçerlidir. Kulak rahatsızlığı olan ya da operasyon geçirenlerin KBB uzmanına müracaat etmesi gerekir.     
yüzme kulağa su kaçma kulak gliserin oksijenli su saç kurutma makiesi valsalva yerçekimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı Terleme Asosyalleştiriyor
Aşırı Terleme Asosyalleştiriyor
Bu Hafta Burcunuzda Sizi Neler Bekliyor! İşte 18-24 Haziran Haftalık Burç Yorumları
Bu Hafta Burcunuzda Sizi Neler Bekliyor! İşte 18-24 Haziran Haftalık Burç Yorumları