Yasaya Uymayanlar, Terörist Muamelesi Görsün

Kapalı alanda sigara yasağının delmek isteyenlerin elektronik sigarayı kalkan olarak kullandığına dikkat çeken Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, "İnsanları zehirlemek isteyenler, terör suçlusu muamelesi görmelidir." dedi.

Yasaya Uymayanlar, Terörist Muamelesi Görsün
Yasaya Uymayanlar, Terörist Muamelesi Görsün Şener Koştu
Kapalı alanda sigara yasağının delmek isteyenlerin elektronik sigarayı kalkan olarak kullandığına dikkat çeken Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, "İnsanları zehirlemek isteyenler, terör suçlusu muamelesi görmelidir." dedi.
 
Ülkemizde 16 milyona yakın sigaraya bağımlı insan bulunmaktadır. Mega şehir İstanbul'da çıkan yangınların baş nedeni sigaradır. Sigara tekelleri ise her yaştan insanı sigara tuzağına düşürmeye çalışırken elektronik sigarayı da kalkan olarak kullanmaktadır.  
 
Elektronik sigara ile ilgili rapor hazırlayan Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, "Nikotin ürünlerinin satışında yaşanan patlama 2010 yılından sonra yeniden başa dönüldüğünü gösteriyor. Nargile içiminde yüzde 5 bin artış oldu. Gençler, elektronik sigara ile zehirlenmek isteniyor. Elektronik sigaranın evde üretimi ile ilgili tarifler veriliyor. 10 litre sıvı nikotinin satıldığı internet siteleri var. Yeni hedef kitle ise sigara kullanmayan genç kızlarımızdır." dedi.  
 
Reklamı Yasal Değil
 
Yasadışı sigara ve nikotin ürünlerinin reklamını yapanların terör suçlusu olarak değerlendirilmesinin gerekliliğine vurgu yapan Dağlı, "4207 sayılı yasa ile internet siteleri ve sosyal medyada tütün ve nikotin ürünlerinin açık şekilde pazarlanması ve reklamı yasaklanmıştır. İnsanları katleden teröristler, silah kullanırken bunlarda sigara kullandığı için terör suçu muamelesi görmelilerdir." ifadelerine yer verdi. 
 
Rapordan Ürküten Sonuçlar
 
 •  İnternet ortamında 98 forum ve bu forumların 40 bin 599 üyesi var. 
 •  Gençleri tuzağa düşürme çabasında olan elektronik sigara forumlarında 690 konu ve 32 bin 178 mesaj var. 
 •  Evde sigara üretiminin formülleri ile ilgili 21 bin 374 mesaj var.
 •  Evde elektronik sigara üretiminde kullanılacak gerekli maddeleri temin edebilmek için kimyasal ürün firmaları, yurt dışı satış siteleri ve yurt içi e-likit satış siteleri öneriliyor. 
 •  Elektronik sigara ve sağlık konusu ile ilgili 565 konu ve 20 bin 779 mesaj yer alırken, 966 üye ise elektronik sigaraya bağlı semptomlar yaşadığını belirtmiştir. 
 •  Elektronik sigara tüketenlerin %33.6'sı ağız ve dudak sorunu yaşadığını belirtiyor. Ayrıca elektronik sigara kullananların %33.2'si boğaz, %30.2'si solunum yolu, %28.3'ü ise diş ve diş eti rahatsızlığı yaşadığını belirtiyor. 
 •  Ağız ve dudak rahatsızlığı yaşadığını belirten 325 elektronik sigara bağımlısının %34.5'i aft, %14.5'i ağız kuruluğu, %13.5'i ağız içerisinde metalik tat, %13.5'i tat alamama, %12'si ağız kokusu ve %22'si ağız ve dudakta yara rahatsızlığı yaşadığını belirtiyor. 
 •  Boğazında rahatsızlık yaşayan 321 elektronik sigara bağımlısının %25.2'si boğaz yanması, %24.9'u boğaz kuruluğu, %18.7'si boğaz ağrısı, %17.4'ü boğaz tahrişi, %8.1'i yutkunma güçlüğü rahatsızlığı yaşadığını belirtti.
 •  Alt solunum yolu rahatsızlığı yaşayan 292 elektronik sigara bağımlısının %30.5'i nefes darlığı, %29.4'ü öksürük, yüzde 29.4'ü balgam, %22.6'sı solunum sıkıntısı, gıcık, göğüs ağrısı ve hırıltı rahatsızlığı yaşadığını belirtti.
 •  Ürünlerin %41'inde nikotin miktarı, %88'inde katkı maddeleri ve %62'sinde sağlığa zararları hakkında bilgi yer almıyor. 
 •  İnternet sitelerinin %91'inde +18 yaş uyarısı yoktur.
elektronik sigara terör suçlusu nargile internet sosyal medya nikotin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor 2018 17 Haziran Son Bölümde Neler Yaşandı, Eleme Adayları Kimler Oldu?
Survivor 2018 17 Haziran Son Bölümde Neler Yaşandı, Eleme Adayları Kimler Oldu?
Bu Habere Sadece 40 Yaş Performansıyla 120 Yıl Yaşamak İsteyenler Davetli!
Bu Habere Sadece 40 Yaş Performansıyla 120 Yıl Yaşamak İsteyenler Davetli!