GÜNDEM

Yapılandırma Oyunu: Borçlu, Bankaya Ezdiriliyor

Kredi ve Kredi Kartı borçlularını umutlandıran borç yapılandırma yasası bankaların rant savaşına döndü. Bankaların uyguladıkları faiz oranları deyim yerindeyse; borçluyu eziyor.

Düşene bir tekme de sen vur!” atasözünden yola çıkılırsa, devletin çıkardığı yapılandırma yasasının bankalar eliyle uygulaması aynen bu atasözüne dönmüş durumda. Yasa çıktığında borçlarını uygun şartlarda ödeyeceğini sanan borçlu vatandaşlar, bugün “neredeyse” tefecilerin uyguladığı faiz oranları gibi oranlarla karşı karşıya kalmış durumda, çıkış yolu arıyor.

Bankalar Fahiş Faiz Oranlarıyla Borçluyu Eziyor

Ülkemizde kredi ve kredi kartı borcu nedeniyle takibe düşmüş vatandaşın sayısı 3 Milyona yaklaştı. Takipte olmayan ama ödemelerini birkaç ay gecikmeli yapanların sayısı da bir o kadar var. Bu ortamda hükümetin çıkardığı borç yapılandırma yasası kredi ve kart borçluları için umut niteliğine bürünmüştü. İlk başlarda büyük bir sevinç yaşatan yasa, ayrıntılarının belli olmaması sebebiyle önce yerini soru işaretlerine bıraktı, ardından da bankaların faiz oyunlarına.

Öncelikle yasadan, yasal takibe girmiş borçluların faydalanamayacak olması büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Bu durumun altının net bir şekilde çizilmemesi ise birçok bankanın bunu kendi lehlerine kullanmasına neden oldu. Bu durumdan mağdur olan bir vatandaşın sözleri durumu net bir şekilde izah ediyor;

“Yasa çıktı. Sevindik. Borçlarımızı düzenleyeceğiz ve nefes alacağız diye. 2 ay gecikmeli ödüyorduk borçlarımızı. Biliyorsunuz yasal takip ve avukatlık aşaması 3. gecikmeden sonra başlıyor. Bankalar sürekli arıyordu ama bir şekilde bulup buluşturup geç de olsa ödüyorduk. Yasa çıktı ve bankalar aramamaya başladı. 2 aylık gecikmeli kredim için her gün arayan banka aramamaya başladı. Şubede sorduğumuzda da daha kesin bir bilgi yok diyorlardı. Ardından 3. taksidimiz girmiş ve banka takibine düşmüşüz. Ve yapılandırmadan yararlanamaz hale gelmişiz. Şimdi, kim bana bunun bilinçli olarak yapılmadığını söyleyebilir?”

Bu şekilde mağdur olan çok sayıda vatandaş mevcut. Bununla birlikte, kredilerin yapılandırmasında uygulanan faiz oranlarıysa bankalar için yeni bir kaynak yaratma durumuna gelmiş pozisyonda. Sanki yapılandırma vatandaş için değil bankaları kurtarmak için çıkarılmış imajı yaratmakta. Örnek vermek gerekirse; 19 Bin TL’lik bir borcu yapılandırmak istediğiniz banka karşınıza 2.42’lik bir faiz oranı çıkarıyor. Bu faiz oranı gerçekten inanılmaz bir faiz oranıdır. Çünkü 72 aylık taksitlendirme de borç 42 Bin TL’ye varıyor. Borçlu borcunun 2 katından daha fazla bir borç yükü altına giriyor.

Bazı Bankaların Yapılandırma Faiz Oranları (Bilgiler güncellenecektir.)

İş Bankası Kredi/Kredi Kartı Yapılandırma Faiz Oranı: 2.42
Garanti Bankası Kredi/Kredi Kartı Yapılandırma Faiz Oranı: 1.68
Finansbank Kredi/Kredi Kartı Yapılandırma Faiz Oranı:
Akbank Kredi/Kredi Kartı Yapılandırma Faiz Oranı:
İngbank Kredi/Kredi Kartı Yapılandırma Faiz Oranı:

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top