SAĞLIK

Uzmanlar Uyarıyor! Evde Yapılan Domates Konservelerinde Ölümcül Tehlike!

Adana’da yaşayan ve aynı aileden olan 4 kişinin domates konserve şişesinden yaptıkları menemeni yemelerinin ardından hayatlarını kaybetmeleri büyük dikkat çekti. Uzmanlar yaşanan bu olay sonrasında ev yapımı sebze konservelerinde ki büyük tehlikeye dikkat çekti.

Adana’da yaşanan ilginç olayın ardından herkes ev yapımı konserve şişelerinde ki tehlikeyi konuşmaya başladı. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Meyve ve Sebze İşleme ve Teknolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fikret Pazır ev yapımı konserveler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. AA muhabirine konuşan Pazır taze fasulye, patlıcan ve domates gibi ev yapımı konservelerin sağlık açısından ciddi riskler taşıdığını belirtti.

Ev yapımı konserveler hakkında oldukça önemli detaylar veren Pazır şunları söyledi, “Evde konserve yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Onun yerine sebzelerin kurutulmasını ya da dondurulmasını öneriyoruz. Meyve konservesi dışında konserveler sağlık açısından ciddi risk. Adana’da aynı aileden 3 kişinin yaşamını yitirmesi, ev yapımı konservelerdeki tehdidi daha net ortaya koydu. Ekonomik olduğunu da düşünmüyorum. Ayrıca çok kaynatıldığı için besin değerleri de kayboluyor. Çok riskli, yüksek derece ısıya dayanıklı, gıda zehirlenmelerine neden olan clostridium botulinum, evlerde yapılan konservelerde görülebiliyor ve sağlık açısından kötü sonuçlara yol açabiliyor. Bu tehlikeli mikroorganizma evlerde yapılan kaynamalarda tamamen yok edilemiyor.” ifadelerini kullandı.

MARKETTEN ALINANLARDA RİSK GRUBUNDA

Ev yapımı konservelerin sağlık açısından riskine değinen Pazır marketten alınan konserveler içinde uyarılarda bulundu. Pazır, “Daha tehlikesiz olan dondurma ve kurutma yöntemlerini öneriyoruz. Marketten aldığımız konservelere de dikkat etmek gerekiyor. Kapakları şişmiş, kenarı kırık olan konserve gıdaların alınmaması, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının izin verdiği ürünlerin tüketilmesi gerekiyor. Tüketiciler, bozulduğunu, tadından, kokusundan veya dokusundan anlayabileceğini düşünüyor ama her zaman bozuk tadı almak mümkün olmuyor. Bu yüzden tedbirlerimizi almak gerekiyor.”

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top