DÜNYA

Türkiye’nin Başika’dan Çekilmesi İçin Tek Şart Bu!

Türkiye’nin Başika’dan çekilmesinin tek şartı, Musul ve Kerkük’teki terör unsurlarının sona ermesi oldu.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Irak ziyareti, iki ülke arasında yeni bir dönemin kapılarını açtı. Hükümet kaynaklarından alınan bilgilere göre; Bağdat ile özellikle sağlık ve eğitim alanında daha fazla işbirliği yapılmasına ve bu işbirliği için ortak komisyonlar kurulmasına karar verildi. Karşılıklı ziyaretlerin de artacağı belirtildi.

BAŞİKA’DAN ÇEKİLME ŞARTI: MUSUL VE KERKÜK

Başbakan Binali Yıldırım’ın ziyaretinde görüşülen en önemli konulardan bir tanesi de Türk askerinin bölge gönüllülerine çeşitli eğitimler verdiği Başika üssü oldu. Irak yönetiminin Başika hassasiyetine karşılık olarak Musul ve Kerkük’ün durumuna dikkat çeken Yıldırım, buralardaki terör tehdidinin sona ermesi halinde, Türk askerinin Başika’da kalış süresinin yeniden ele alınacağını belirtti.

FETÖ’YE KARŞI ORTAK MÜCADELE

Bağdat yönetimine mezhep uyarısında bulunan Ankara yönetimi, yeni gerginliklerin meydana gelmemesi için  ‘Musul Musulluların, Tel Afer Tel Aferlilerindir’ fikrinin benimsenmesi gerektiğini söyledi. Hem Bağdat hem de daha sonraki Erbil ziyaretinde FETÖ ile ortak mücadelenin de vurgusu yapıldı.

TÜRKİYE’DEN IRAK’A HASTANE DESTEĞİ

Yapılan görüşmelerde Türkiye’nin Irak kürt bölgesel yönetimine hastane desteği sağlayacağı da belirtildi. Görüşmeler sonucunda bölgeye, peşmerge güçlerinin kullanımı açısından “Sahra Hastanesi” kurulmasına karar verildi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top