Türkiye Yeni Salgına Karşı Hazır Değil, Uzmanlar İse Uyarıyor!

Ülkemizde 7-10 milyon civarında Lyme hastası olduğunu söyleyen Uluslararası Lyme ve İlişkili Hastalıklar Topluluğu tarafından özel komiteye seçilen Biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin uyardı: Dünya yeni salgına karşı ayağa kalktı.

Türkiye Yeni Salgına Karşı Hazır Değil, Uzmanlar İse Uyarıyor!
Türkiye Yeni Salgına Karşı Hazır Değil, Uzmanlar İse Uyarıyor! Şener Koştu
Ülkemizde 7-10 milyon civarında Lyme hastası olduğunu söyleyen Uluslararası Lyme ve İlişkili Hastalıklar Topluluğu tarafından özel komiteye seçilen Biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin uyardı: Dünya yeni salgına karşı ayağa kalktı.
 
Lyme Hastalığına karşı mücadelede dünyanın en büyük sivil organizasyonu olan Uluslararası Lyme ve İlişkili Hastalıklar Topluluğu (ILADS) tarafından özel komiteye seçilen Biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin önemli uyarılarda bulundu. 
 
"Ülkemizde 7-10 milyon civarında Lyme Hastası bulunduğunu ve çoğunun da Lyme hastası olduğunun farkında olmadığını, bunun içinde yanlış tedavi gördüklerini belirten Prof. Dr. Çetin; "Yeni salgına karşı dünya ayağa kalktı. Dünya Sağlık Örgütü Kurulu'na birkaç ay içinde sunulacak olan ICD11 Borreliyoz kodu kabul edildiğinde Birleşmiş Milletlere üye olan tüm ülke hükümetleri bu kodda yer alacak hükümleri yerine getirmek zorunda olsa da maalesef ülkemizde bu konuda henüz gerçek anlamda bir hazırlık mevcut değil. TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu tarafından Lyme hastalığı ile mücadele için acilen bir eylem planı hazırlanmalıdır." 
 
Biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin, Fransa'nın Başkent'i Paris'te düzenlenen "Lyme Hastalığı ve onun Ko-Enfeksiyonları" konulu 7'inci Avrupa Konferansı'na davet edilen tek Türk bilim adamı oldu. Konferansta'da Uluslararası Lyme ve İlişkili Hastalıklar Topluluğu (ILADS) tarafından Dünya Sağlık Örgütü'ne Lyme ile ilgili hastalıklar konusunda lider konumda olan 1000 kişilik özel komiteye seçildi. 
 
Acil Olarak Uluslararası Komite Kuruldu
 
Epilepsi, MS, ALS, Alzheimer, Parkinson, Şizofreni, Otizm, Haşimato tiroidi, ürtiker, bazı kanser türleri, kalp hastalıkları gibi 350'den fazla hastalığı taklit eden Lyme rahatsızlığı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan açıklamaya göre 117 ülkede görüldü. Aralarında ülkemizin de yer aldığı 61 ülkede Lyme rahatsızlığının endemik olduğu tespiti yapılmıştı. Lyme ile mücadele için 1000 kişiden kurulan özel komiteye seçilen Prof. Dr. Çetin; "Bu komite ile Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) Lyme ile ilgili mevcut ICD10 kodunu, ICD11 Borreliyoz koduna alınmasında çalışmalar başlatıldı. Çünkü mevcut kod ile dünyada salgın haline gelen Lyme Borreliyoz hastalığı ile ilgili hastalara tanı konmasında ve tedavi olmalarında yetersiz kalınmaktadır. Bu yeni kod ile ulaşılmak istenen hedefler arasında tedaviye en kolay ve en ekonomik şekilde ulaşabilmek, erken teşhis halinde tedavi ucuz ve kolay olduğundan dolayı kamuoyunun ve tıp çevrelerinin bilinçlendirilmesi, güncel ve ulusal tedavi protokolü hazırlanması ve hükümetler tarafından alınması gereken acil önlemler yer almaktadır. Toplamda ise 20 başlık mevcuttur." dedi.
 
İnsan Hakları Örgütü, İnsan Hakları İhlali Kararı Aldı
 
İnsan Hakları Örgütünce kronik Lyme Hastalarının masraflarının hükümetlerce ve sigorta şirketlerince karşılanmamasının, insan hakları ihlali olarak kabul edildiğini söyleyen Prof. Dr. Çetin; "Mayıs ayı içerisinde gerçekleşen Paris toplantısının ardından 7 Haziran'da İsviçre'nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Özel Röportörü Dr. Dainius Püras ve Biyoloji ve Tıp Uzmanları, Özel Komite Başkanı Jenna Luche-Thayer ve Temsilcileri, İnsan Hakları Uzmanları ile savunucularının katılımıyla acil ve özel bir toplantı gerçekleştirildi. Bu toplantıda alınan önemli kararlar rapor haline getirilerek Dünya Sağlık Örgütü'ne bildirildi." dedi.
 
Ülkemizde de Bir Eylem Planı Acilen Gündeme Alınmalı
 
Prof. Dr. Çetin; "Lyme Borreliyoz hastalığı dünyada artık bir salgın (pandemi) olarak görüldüğünden dolayı başta ABD (görüşmeler 14 yıl önce başladı) , Nijerya, İngiltere, Belçika, Fransa, Avustralya ve Kanada olmak üzere 38 ülke parlamentosunda acilen görüşmeler yapılıyor. Dünya Sağlık Örgütü Kurulu'na birkaç ay içerisinde sunulacak ICD11 Borreliyoz kodu kabul edildiği takdirde Birleşmiş Milletlere üye tüm ülke hükümetleri bu kodda yer alacak hükümleri uygulamak zorunda olsa da maalesef ülkemizde bu hususla ilgili henüz gerçek anlamda bir hazırlık mevcut değil. Bu yüzden de TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu ekim ayı içerisinde acilen bu konuya yoğunlaşmalıdır. Lyme hastalığı ile ilgili acilen 'Lyme Hastalığı ile Mücadele Eylem Planı' gündeme alınmalıdır." dedi.
 
Ülkemizde Lyme Hastalığı ile ilgili yapılması gerekenleri sıralayan Prof. Dr. Çetin; "Tıp Fakültelerinde Lyme hastalığının ders olarak okutulması gerekiyor. Ayrıca Lyme merkezleri kurularak bu konuda uzman yetişinceye kadar mevcut hekimlerin bir bölümü Lyme hastalığı alanına yönlendirilmelidir." dedi.
Lyme Dünya Sağlık Örgütü ILADS ICD11 Borreliyoz kodu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu Hafta Burcunuzda Sizi Neler Bekliyor! İşte 18-24 Haziran Haftalık Burç Yorumları
Bu Hafta Burcunuzda Sizi Neler Bekliyor! İşte 18-24 Haziran Haftalık Burç Yorumları
Survivor 2018 17 Haziran Son Bölümde Neler Yaşandı, Eleme Adayları Kimler Oldu?
Survivor 2018 17 Haziran Son Bölümde Neler Yaşandı, Eleme Adayları Kimler Oldu?