SAĞLIK

Türk Fındığında Kanser Tehlikesi

Türkiye’den yılda 300 Milyon Dolarlık Fındık ithal eden İtalya’da korkunç bir veri açıklandı. İtalyan Tarımcılar Derneği, en tehlikeli ithal gıda’nın Türk fındığı olduğu açıkladı. Tehlikenin sonucu ise: Kanser

İtalyan Tarım Derneği Coldiretti, internet sitesinden yayınladığı raporda türk fındığında bulunan aflatoksin maddesinin yüksekliği nedeniyle kanser açısından en tehlikeli ürün olduğunu açıkladı.

Soru: Rapor Ticari mi Yoksa Böyle Bir Risk Var mı?

Coldiretti Derneği raporunu oluştururken, gıdalarda bulunan kimyasal kalıntı, mikotoksin, ağır metaller, mikrobiyolojik atıklar, katkı maddeleri ve renklendiriciler gibi etkenleri hesaba katıyor. Bu analize dayanarak 2015 yılında ithal ettikleri ürünler arasında en tehlikeli ürünün türk fındığı olduğu ortaya çıktı. Liste’de ilk 5 içinde Türkiye’den kuru incir ve biber de bulunmakta. Rapor Uluslararası Tarım ve Gıda Forumu’nda 15 Ekim tarihinde sunan dernek, Çin’den ithal Yer fıstığını, Hindistan’dan acı biberi, İspanya’dan ton balığını da listeye almış durumda.

Fiskobirlik internet sitesinde de konuyla ilgili aşağıdaki şekilde bir uyarı bulunmakta:

“Ülkemizin geleneksel ihraç ürünleri arasında yer alan ve büyük ekonomik değere sahip olan fındığımızın hakkettiği değeri bulabilmesi, ihracatının sürdürülebilir olması, Türk fındığının kalitesinin ve itibarının zedelenmemesi için fındıkta aflotoksin oluşumu mutlaka önlenmelidir”

Konuyla ilgili tüm kurumların, işin itibar yönü ve ticari tarafıyla ilgilendiği bu önemli konuda, işin kanserojen risk tarafı konusunda görüş belirten herhangi bir kurum demeci gözükmemektedir.

Sorumuz: Gerçekten Türk fındığında bu kadar yüksek oranda kanser riski var mıdır? İç piyasada satılan fındıklarda bu oran ne boyutlardadır? Yoksa İtalyan dernek tarafından açıklanan bu rakamlar piyasa düşürmek gibi ticari amaçlarla mı kullanılmaktadır. Sağlık Bakanlığının bu önemli konuda açıklama yapması gerekir.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top