Warning: mysql_query(): Unable to save result set in /home/haberrac/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1879
Tartışılan Önerge Tecavüzcüleri Kapsıyor Mu?

Tartışılan Önerge Tecavüzcüleri Kapsıyor Mu?

TBMM’ye AKP tarafından sunulan önergenin tecavüzcülere cezadan kurtulma imkanı vermesi iddia edildi ve mecliste büyük etki yarattı. Ayrıca sosyal medyada da kısa sürede olay haline gelen bu önere ile ilgili Bakan Bekir Bozdağ açıklama yaptı.

Türk Ceza Kanunu’nda cinsel istismar suçunda bulunulan mağdur ile failin evlenmesi durumunda, failin hükmünün açıklanmasının geri bırakılması ve cezasının ertelenmesine imkan veren önerge, TBMM Genel Kurulu’nda gerginliklere yol açtı. Bu önergeye, tecavüzcüye mağdur ile evlenerek cezadan kurtulma imkanı veriliyor denerek karşı çıkıldı.

BAKAN’DAN AÇIKLAMA: TECAVÜZCÜLERİ KAPSAMIYOR

Sosyal medyada da gündem haline gelen önerge ile ilgili olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, twitter hesabından bir açıklamada bulundu. Bozdağ, “Düzenleme; cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir sebeple birlikte olanları, yani tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır” dedi.

Bakan’ın açıklamasında şu cümlelere yer verildi:

“Tecavüzcü ile evlenerek cezadan kurtulma imkanı getirilmemiştir. Bunun aksini iddia edenler, konuyu bilerek ve isteyerek çarpıtanlardır.

Cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir nedenle cinsel istismar suçunu işleyenler (tecavüzcüler), bu düzenlemeden yararlanamaz.

Düzenleme; cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir sebeple birlikte olanları, yani tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır.

Düzenleme; sadece evlenmiş; ama yaş şartı nedeniyle nikah yapamamış olanların, resmî nikahla evlenmeleri halinde uygulanacaktır.”

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top