Warning: mysql_query(): Unable to save result set in /home/haberrac/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1879
Son Dakika! YSK’dan Açıklama Geldi! ‘O Oylarda Kabul Edilecek’!

Son Dakika! YSK’dan Açıklama Geldi! ‘O Oylarda Kabul Edilecek’!

Yüksek Seçim Kurulu’dan bir son dakika açıklaması geldi. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven yaptığı açıklamada, “Yüksek Kurul, vatandaşın iradesinin sandığa doğru tecelli edebilmesi açısından, 298 sayılı yasa da buna izin verdiğinden ‘TERCİH’ mührü yerine ‘EVET’ mührünün basıldığı oy pusulalarının da geçerli olmasına karar vermiştir. Bazı sandık kurullarımızın da oy pusulalarının arka yüzlerini mühürlemeleri gerekirken ön yüzlerine mühür bastıkları anlaşılmıştır. Yüksek Kurul, bu oy pusulalarının da geçerli olmasını kararlaştırmıştır” dedi.
Hatay’ın Reyhanlı İlçesinde referandum için kurulan 159 sandığın bazılarında seçim başlamasından itibaren oy kullanılan mühürde ‘evet’ yazısı ortaya çıktı. ‘Tercih’ yazısı olması gereken mühürde ‘evet’ yazısı olması Yüksek Seçim Kurulunu harekete geçirdi. ‘evet’ yazan mühürlerin anlaşılmasıyla mühürler değiştirilerek kullanılması gereken ‘tercih’ yazılı mühür dağıtıldı ve oy kullanımı kaldığı yerden devam etti.

YSK’DAN ‘EVET’ MÜHÜRLERİ İÇİN AÇIKLAMA

YSK Başkanı Sadi Güven ‘eve mührüyle kullanılan oylar hakkında önemli bir açıklama yaptı. Güven gazetecilere yaptığı açıklamada yayınladıkları genelge de ‘tercih’ mührü dağıtılması gerektiğini ancak bazı ilçelerde ‘evet’ mührü dağıtıldığını öğrendiklerini açıkladı. Kısmi de olsa bazı ilçelerin bu şekilde oy kullandığını belirten Güven, “Yüksek Kurul biraz önce toplandı. Vatandaşın iradesinin sandığa doğru tecelli edebilmesi açısından, 298 sayılı yasa da buna izin verdiğinden ‘Tercih’ mührü yerine ‘Evet’ mührünün basıldığı oy pusulalarının da geçerli olmasına karar vermiştir. Bazı sandık kurullarımızın da oy pusulalarının arka yüzlerini mühürlemeleri gerekirken ön yüzlerine mühür bastıkları anlaşılmıştır. Yüksek Kurul, bu oy pusulalarının da geçerli olmasını kararlaştırmıştır.” açıklamasını yaptı.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top