Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_gflgfua6qtd59u5sr9pfgos1t5, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/haberrac/public_html/index.php on line 9

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/haberrac/public_html/index.php:9) in /home/haberrac/public_html/index.php on line 9
Soğuk Duş Kalp Sağlığı Açısından Riskli

Soğuk Duş Kalp Sağlığı Açısından Riskli

Sıcak havanın kalp hastalarını olumsuz etkilediğini belirten Op. Dr. Ahmet Taner Çetintaş, soğuk denize, havuza ve duşa girmenin kalp sağlığı açısından risk taşıdığını söyledi.

Soğuk Duş Kalp Sağlığı Açısından Riskli
Soğuk Duş Kalp Sağlığı Açısından Riskli Şener Koştu
Sıcak havanın kalp hastalarını olumsuz etkilediğini belirten Op. Dr. Ahmet Taner Çetintaş, soğuk denize, havuza ve duşa girmenin kalp sağlığı açısından risk taşıdığını söyledi. 
 
Vücut sağlığını olumsuz etkileyen yaz mevsiminin aşırı sıcakları, kalp sağlığı açısından da bir takım riskler taşıyor. Kalp hastaları, aşırı yaz sıcaklarında kıyafet seçimine, beslenme ve uyku düzenine, güneşten korunmaya ve vücudun sıcak-soğuk dengesine dikkat etmelidir. Soğuk suyla duş almak ve klimanın soğuk haavasına direkt maruz kalmak kalp hastalıklarını tetikliyor. 
 
50 yaş üzerindeki aşırı kilolu kalp hastalarının, sıcak yaz günlerinde vücudu normal sıcaklığında tutması gerektiğinin önemine vurgu yapan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Taner Çetintaş, "Terleme ve derinin sıcaklığı vücuda eşit dağıtmaya çalışması normal vücut sıcaklığını korumak içindir. Vücudun bu çabası kalp hızını artırdığından ve kan basıncını düşürdüğünden dolayı kalp damar sistemine ek yük demektir. Kalp damar sistemine binen bu yük ise kalp rahatsızlığı olan kişilerde tetikleme yapabilir. Örneğin kalp damar hastası olan bir kişide göğüs ağrısı meydana gelebilirken kalp yetersizliği olan birisinde de nefes darlığı ya da artması olabilir. 
 
Dinlenmek İçin Serin Ortam Tercih Edilmeli
 
Yaz mevsiminde havanın 40-50 dereceyi bulduğu aşırı sıcaklarda birden bire klimanın bulunduğu 18-20 derecelik ortamlara girmek kalp hastaları için büyük risktir. Ayrıca klimanın bulunduğu ortamlar akciğer rahatsızlıklarına da yol açabilmektedir. Klimalı ortamlar, akciğerlerdeki oksijen kapasitesinde bozukluğa, kalp krizine ve kalp yetmezliğine neden olabilir. Klimalı ortamlarda soğuk değil, serin ortam önemli olduğu için sıcaklık 22 derecenin altına düşürülmemelidir.
 
İlaçların Etkisi, Sıcak Havalarda Değişken Olabilir
 
Yaz mevsiminde hava sıcaklığının değişken olması ile sıcak ve soğuk hava dalgalanmaları damarlara olumsuz etki yaptığından dolayı kalp krizi geçirme olasılığı yüksektir. Kalp rahatsızlığında kullanılan ilaçların etkileri de sıcak havalarda değişken olabilir. Bu nedenle kalp hastaları, yaz mevsiminde doktor kontrolünde ilaç tedavilerini yeniden düzenlemelidir. Doktor kontrolü dışında ilaç kesimi ya da doz değişikliği yapılmamalıdır. 
 
Kalp Hastalarının Sıcak Havalarda Dikkat Etmesi Gerekenler
 •  Kalp hastaları, saat 11.00 ve 16.00 saatleri arasında açık havaya çıkmamaya özen göstermelidir. 
 •  Güneşli ortamlarda 15 dakikadan fazla durulmamalıdır. 
 •  Kalp hastaları, güneşli ortamlarda ya da açık havada kalmak durumunda kalırlarsa yeterli miktarda su tüketmelidirler. 
 •  Yaz mevsiminde vücudu yoran fiziki aktivitelerden uzak durulmalı ve doktora danışılmadan düzenli bir egzersiz programına başlanmamalıdır. 
 •  Aşırı sıvı kaybına neden olmayacak açık renkli ve pamuklu giysiler giyilmeli, şapka ve gözlük takılmalıdır.
 •  Yürüyüşten önce ve sonra yeterli sıvı almaya özen göstermelidir. 
 •  Yürüyüş molalarında dinlenmek için serin ve gölge yerler tercih edilmeli, nefes alarak kalp sağlığı korunmalıdır. 
 •  Deniz ve havuz kenarlarında kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır.
 •  Klima kullanılıyorsa derecesi 22-23 aralığında olmalıdır. 
 •  Soğuk deniz, havuz ya da duş yerine ılık su seçilmelidir. 
 •  Sıcaklığı aşırı olan sauna ve hamam gibi ortamlardan kaçınılmalıdır.
 •  Yaz mevsiminin aşırı sıcaklarında beslenme şekli düzenli ve dengeli olmalı, Akdeniz tipi beslenmeye özen gösterilmelidir. 
kalp kalp hastalığı soğuk duş klima kalp damar ilaç Akdeniz tipi beslenme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kurtlar Vadisi’nin Ünlü İsmi Yoğun Bakımda, Ağzından Kan Geliyor
Kurtlar Vadisi’nin Ünlü İsmi Yoğun Bakımda, Ağzından Kan Geliyor
Survivor'da Bu Akşam Kim Elendi? 21 Mayıs Survivor 2018’de Elenen İsim
Survivor'da Bu Akşam Kim Elendi? 21 Mayıs Survivor 2018’de Elenen İsim