SAĞLIK

Sedef Hastaları Dikkat! Bu Besinleri Tüketmelisiniz!

Sedef hastalığında beslenmeye dikkat çeken Dr. Mehmet İlteber Bahadır sedef hastalığında tüketilmesi gereken besinlere değindi. Sedef hastalarının beslenme tarzına fazlasıyla dikkat etmelerine dikkat çekti. Sedef hastalığı ve egzama üzerine yoğunlaşan Bahadır, sedef hastası olanlara veya potansiyel olarak sedef hastalığına yatkınlığı olanlara önemli bilgiler verdi.

Dr. Mehmet İlteber Bahadır sedef hastalığına tüketilmesi gereken besinlerle değindi. Hastalıkta tüketilmesi gereken besinlere dikkat çeken Bahadır hastaların hangi besinleri tüketmesi gerektiğine değinerek önemli bilgiler verdi.
Günümüzde en yaygın hastalıklardan biri olan Sedef hastalığı ile ilgili hastalık evresi ve tedavisi ile ilgili önemli bilgiler veren Dr. Bahadır, sedef,n genetik bir hastalık olduğunu belirtti. Bahadır, “İlla annede, babada, teyzede, halada, dayıda, babaanneler de olacak diye bir şey yok. Bazen sedef hastalığı yedi kuşakta bulunmaz. Yedi kuşak sonra da ortaya çıkabilir. Yani ben de yok filan demeyin. Diyelim ki çocuğunuz da çıktı veya annem de babam da yok bende nasıl sedef hastalığı olur demeyin. Hastalık, genetik geçişli olması, illaki bir insanın hasta olacağı manasına gelmez. Zaten eğer illaki hasta olmuş olsaydı o zaman bu tam doğuştan başlayıp ömür boyu devam edecekti. Sedef özellikle ergenlik döneminde adelosan çağ dediğimiz dönemlerde genç kızlarda çıkıyor. Yine kadınlarda en fazla çıktığı dönem hamilelik ve hamilelikten sonra hormonlarının çekilme dönemi denilen dönemde hormonların çekilmesi sonucu ciltte çıkabilen bir hastalık” dedi.

STRES HASTALIĞIN EN BÜYÜK ETKENİ

Dr. İlteber Bahadır hastalıkla ilgili önemli açıklamalarını sürdürürken sedef hastalığına neden olan birçok etken olduğunu belirterek şunları söyledi; “Sedef hastalığını hakikaten tetikleyen pek çok faktörler var. Bunlardan en birincisi sedef hastalarında çok iyi bileceği gibi stres. Diğerleri de bazı gıdalar ile alınan ilaçlar Sedef hastalığını tetikleyebilir. Örneğin, genç bir kadın ergenlik dönemine girdi ve stresli süreç yaşadı. Bu genç kızın vücudunda kolunda, dirseğinde, bacağında ve özellikle kadınlarda kulak arkası saçlı deride çıkar. Ayrıca, tıp kitaplarında yazdığı gibi telaffuz edecek olursak; Sedef, stresten dolayı çık diyelim. Ardından bu kadın 20 yıl boyunca çok mutlu bir hayat yaşadı ama maalesef sedef ciltte kalır. dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top