GÜNDEM

Pentagon’dan Lenovo bilgisayar uyarısı

Pentagon, Çinli bilgisayar şirketi Lenovo’nun ürünlerinin ABD askeri kanadında kullanılmaması yönünde uyarı yaptı.

Sputnik Haber ajansının internet sitesinde verilen habere göre; Pentagon ABD askeri kanadını,Çin malı Lenovo bilgisayar donanımlarının Pentagon’u gözlemek amaçlı kullanılabileceği yönünde uyardı. .

Pentagon içinde yapılan derinlemesine incelemede; Çinli imalat devi Lenovo’nun ürettiği bilgisayarların parçalarında Pentagon ve ABD savunma yüklenicilerine karşı  sibergüvenlik riskinin olabileceği iddia edildi . Bir yetkili, Washington Free Beacon’a, son gerçekleşen bilgisayar korsanlığı olaylarından sonra Çinli şirketlerin böyle bir şey  yapma yolunun olmadığını söyledi.

Nisan ayında Amerikan Hava Kuvvetleri Siber Komuta Merkezi, Lenovo ürünlerinin onaylı ürünler listesinden çıkarıldığı ve Savunma Departmanı tarafından halen kullanılanların şebekeden çıkarıldığı ve yenisinin alınmayacağı   yönünde uyarı yayınlamıştı.

Pentagon’dan sözcülerinden birisi  raporu önemsiz göstererek, ABD Savunma Departmanının bir firmaya yasak getirmekle ilgisinin olmadığını söyledi ve sibergüvenliğin departmanın, kendi ulusal güvenlik sistemlerine ürün alırken tedarik zinciri risk yönetim fonksiyonlarını yerine getirmesi gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca bunun duruma göre yapıldığını da sözlerine ekledi.

Lenovo’nun sözcüsü Ray Gorman ise; iddiaları çürütürcesine; müşteri ve hissedarları için anlamlı olacak şekilde   ürün portföylerine değer katmak ve kârlı büyümeye devam edebilmek adına; dünya çapında fırsatları kolladıklarını birçok kez dile getirdiklerini belirtti. İddiaların aslında Ulusal Güvenlik Ajansı ( NSA ) tarafından Pentagon’un Pekin’i suçladığı şeyleri kendisinin yaptığının ispatlandığını görmezden geldiğini ifade etti. NSA’in önceki çalışanlarından Edward Snowden’ın ifşa ettiği üzere NSA’in İran, Pakistan ve Küba’yı Çinli telekom şirketi Huawei’in sistemlerine girerek gizlice gözetlemeye kalkıştığını hatırlattı.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top