SAĞLIK

Menopoz Döneminde Bu Sorunlarla Karşılaşabilirsiniz! Menopoz Döneminde Kemik Erimesi ve Nedenlerine Dikkat!

Medicana Sivas Hastanesinde bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan Gültekin Koçun kadınların menopoz döneminde yaşadıkları önemli sorunlara ve sebeplerine değindi. Koçun kadınların menopoz dönemlerinde genel olarak kalp ve kemik dokusu gibi damar sistemlerinde ciddi sorunlarla karşılaşabildiklerini söyledi.

Kadınlarda belirli yaş ve dönemlerde görülen menopoz döneminde kadınların menopoz dönemine girdiğinde dikkat etmemeleri durumunda önemli rahatsızlıklar ortaya çıkabileceğini belirtti. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Gültekin Koçun menopoz dönemi ile ilgili hormonların eksikliğinden dolayı yaşanan sıkıntıların yanı sıra vücutta gözle görülemeyen sinsi değişimlerde görülmeye başlanabileceğini belirtti. Özellikle de kemik dokusu ve kalp, damar gibi organların bu süreçten ciddi bir şekilde etkilenebileceğini belirten Koçun kadınlarda görülen menopoz’un ciddiyetine dikkat çekti. Koçun, “Kemik erimesi, kalp ve damar hastalıkları, kanser, kilo alma gibi olumsuz etkilerden kurtulmak istiyorsanız başta sigara bağımlılığı olmak üzere yağlı ve şekerli yiyeceklerin tüketimini azaltmalı ve alkol tüketilmemelidir” diyerek birtakım uyarılarda bulundu.

SİGARA KULLANIMI TEHLİKE YARATIYOR

Menopoz döneminde de sigaranın fazlasıyla zararlı olduğuna değinen Koçun şunları söyledi, “Menopoz doğal bir süreçtir ve tedavideki amacımız ortaya çıkan belirtileri ve hastalıkları önlemeye yöneliktir. İlaç tedavisine başlamadan önce, yaşam stili ve alışkanlıkların doktorla birlikte gözden geçirilmesi gerekir. Sigara bırakılarak kalp damar hastalığı, kanser, inme ve birçok hastalık riskinin büyük ölçüde azalacağı unutulmamalıdır” dedi.
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Gültekin Koçun kadınlarda görülen Menopoz rahatsızlıklarında azalma olması için bol miktarda egzersiz yapılması gerektiğini belirtti. Egzersizin önemli bir rol oynadığını belirten Gültekin Koçun bu işlemin doktor kontrolü altında yapılmasının daha sağlıklı olacağını belirtti. Egzersize başlamadan önce kardiyolojik bir muayeneden geçmenin faydalı olacağını söyleyen Koçun, özellikle de yağlı ve şekerlerin tüketim oranlarının azaltılması gerektiğini meyve ve sebzeye daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğine özellikle değindi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top