Yankı Odası

Yankı Odası

Hepimiz, sırtımızı dayayabileceğimiz sağlam dostluklarımız olduğunu düşünsek de işin aslı hiç de öyle değil. Bir an düşünün ki sırtımızı dayadığımız dostlardan birisi hiç duymak istemediğimiz cümlelerle bizi eleştiriyor.

Nasıl davranırız?

Çoğumuz hemen savunma pozisyonu alırız ya da karşı saldırıya geçeriz. O sırtımızı dayadığımız dostumuzun ne anlatmaya çalıştığını anlamaya çalışmak ya da haklı olup olmadığını düşünmek %1’imizin aklına ya gelir, ya da gelmez. Demek ki sırtımızı dayadığımız o dostluklarımız, aslında pamuk ipliğine bağlı.

Duymak istediklerimizin dışında hiçbir şey duymak istemediğimiz yaşamlarımız aslında bir yankı odasından farksız. Hep övücü cümleler, çeşitli biçimlerde kulaklarımızda yankılanıp duruyor. Bunun adı ise çirkinlikle işbirliği içerisinde yaşamı güzelleştirmektir. Etrafımızı kirleterek kendimizi temiz tutmaya çalışıyoruz. İnsanların kusurlarıyla ilgili dedikodu yaparak onları küçük düşürüp, kendimizi kusursuz gibi göstermeye çalışıyoruz. Şundan emin olun ki bunu kimse yemiyor. Sadece yemiş gibi yapıyor. Ve o dedikodu yaptığımız insanlar, fazla değil üç beş dakika sonra başkalarıyla bizim dedikodumuzu yapmaya başlıyorlar.

İnsanlar, bu durumu bilmiyor mu diye düşünebilirsiniz. Bu düşüncenizde haklısınız. Sizin haklı olduğunuz bu düşünce yüzünden insanlar yalnız. Kendi iç dünyalarına hapsolmuşlar. Kendi çaplarında yarattıkları sahte dünyada ki dostlukları, arkadaşlıkları, ilişkileri, hatta aile bireyleri ile olan münasebetleri bile sahtedir. İnsanlar, o sahte dünyada birbirlerine hep kur yaparlar. Bir yankı odasındaymış gibi yankılanır durur kurlar kulaklarda. Gerçeğe dair hiçbir ize rastlayamazsınız.

Gerçek dünyaya adım atabilmek için yankı odasının duvarlarını yıkmalıyız. Ancak orada sadece gerçekler vardır. Acımasızca eleştiri vardır. Duymaya alışık olmadığımız sözlerin arasında kendimizi mengeneye sıkışmış gibi hissedebiliriz. Bu dünyada karşılaştığımız sıkıntılara sabredersek zamanla geliştiğimizin ve kendimizi daha özgür hissettiğimizin farkına varırız. Gerçek dünyada mutlu olur muyuz bilmem ama en azından yankı odasındaki yaşam gibi kendi kendmizi aldatmayız. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!