Ruhsal Dengemizi Bozan Şeyler...

Ruhsal Dengemizi Bozan Şeyler...

Dünyevi isteklerimizi elde etmeye yönelik hırsımız, bunun neticesi olan kaygılarımız ve stres, ruhsal dengemizi bozmakta ve bizlere dengemizi kaybettirmektedir. Dünya hayatında insana düşen en büyük görev yaşamı ve insanları olduğu gibi kabullenmek ve ölçüyü aşmadan, yani dünyevi isteklere kendimizi kaptırmadan eldeki imkanları iyileştirmeye çalışmaktır.

Sakin, sade ve dengeli bir hayat maalesef süremiyoruz. Bektaşi'ye kirlenen gömleğini yıkaması için ısrar etseler de Bektaşi, 'Yıkasam da tekrar kirlenecek' şeklinde yanıt vermiş. Kirlense de bir daha yıkarsın denilince Bektaşi, 'Tekrar kirlenecek' demiş. Kirlensin, bir kez daha yıkarsın şeklinde ısrar sürünce Bektaşi, 'Biz, dünyaya gömlek yıkamaya gelmedik ki' demiş. Bektaşi'nin deyimiyle insan, bu dünyaya kesinlikle gömlek yıkamaya gelmedi. Bu nedenle boğazımızdan geçecek iki lokma için üçüncüsünün, beşincisinin hesabını yapıp ruhumuzu kirletmeye ve ruhsal dengemizi bozmaya gerek yoktur.

Günümüz insanlarının en büyük sıkıntısı maddi ya da manevi açıdan darlığa düştüğü zaman sabretmemesi, bolluğa düştüğü zamanda haline şükretmemesidir. Dünyanın bir imtihan dünyası olduğunu, zengininde fakirinde imtihanda olduğunu unutuyoruz. Toprağın üstünde her istediğimize ulaşarak yaşamak için deli gibi çırpınırken, altında ne halde olacağımızın hesabını yapmıyoruz. Geçici bir hayat için ebedi hayatı feda ediyoruz. İşte dünya, bizi bu kadar sarhoş etmiş.

Bu sarhoşluk içerisinde ruhsal yaşantımızın normal olması elbette beklenemez. Bu sarhoşluktan silkinerek kurtulmanın tek yolu ise tevekkül ile katılaşmış gönülleri yumuşatmak ve tövbe ederek bizi Yaradan'a güvenmektir. Ayrıca insanın bir eli azda olsa çokta olsa daima vermelidir. Çünkü bizi dünyanın kölesi ve şeytanın dostu yapan nefsimizi terbiyenin en etkili yolu paylaşmaktır. Unutmayalım ki nefis, sürekli kendisine ister ve hiçbir zaman vermek istemez.   

Yunus ne demiş;

Ne varlığa sevinirem

Ne yokluğa yerinirem

Aşkın ile avunurem

Bana seni gerek seni

 

 

             

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!