Bir Düşünün

Bir Düşünün

Yaşamlarımızda bir sürü sorunun arasında boğulduğumuzu ve bazen nefes almakta dahi güçlük çektiğimizi düşünüyorsak bir düşünelim. Mesela beden sağlığımız yerindeyse beden sağlığı yerinde olmayanları düşünelim. Attığımız her adım, aldığımız her sağlıklı nefes için şükredelim. Ne gençliğimize güvenelim, ne de yaşlılığımızdan dolayı yerinelim. Sadece düşünerek yaşayalım ve takdiri Allah’a bırakalım.  

İnsanlar, düşünerek yaşadıkları sürece sorunlarıyla da mutlu olmayı öğreneceklerdir. Düşünerek yaşayan insan, öncelikle kendisini sonrada yaşamını sahiplenecektir. İnsan, bugün yaşadığı ve kendisini boğan bir sürü sorunun bir çoğunun zamanında alınmış yanlış kararların, yapılmış hataların ürünü olduğunun bilincinde olmalı ve sorunlarından utanmaktansa, çözüm yolu üretmenin peşinde koşmalıdır.

Bizi ayakta tutan değerleri düşünelim. Mesela ailemiz, değerli dostlarımız, ideallerimiz. Ve herkese göre değişkenlik gösteren daha bir çok değer. Bu değerlerin bize kattığı güçle tüm dünyayı avuçlarımızın içerisine alabilir ve yaşamlarımızı değiştirecek senaryoları yazabiliriz. Şunu da unutmayalım ki yaşamdaki en büyük güç kalem ve kitaptır. Bu nedenle ellerimiz kaleme, gözlerimiz ise kitaplara aşina olmalıdır. Ayrıca düşünerek yaşayabilmek içinde tek ihtiyacımız olan yine kalem ve kitaptır.

Düşünerek yaşayan her insan, kendi kendisinin öğretmenidir. Kendi hayatını ikame ettirecek, yönetecek donanıma sahiptir. Düşünmeyerek yaşayan insan ise zamanla kendi adına dahi yabancılaşır. Başkalarının fikirleri ya da tarifi doğrultusunda yaşamını ikame ettirir. Yani yaşamını başkaları yönetir.

Bir düşünün. Bir izeleyici olarak kendi yaşamınızı uzaktan mı izlemek istersiniz yoksa kendi yaşamınızda baş aktör kendiniz mi olmak?

İlkini tercih eden insanlar, yaşamlarında bilinçsiz bir uyku halindedir. Yaşamlarına dair bir tek fikirleri, yaşamlarına yönlendirecek bir tek kararları dahi olmaz. Yaşamlarının içeriği ile hiç ilgilenmezler.

İkincisini tercih eden düşünen insan için yaşamdaki en önemli soru ‘Neden?’ sorusudur. Bu sorunun cevabı çoğu zaman suskunluk olsa da onların yaşamında kapıları açan anahtardır.  

               

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!