TUĞÇE SERT

Kilo verememenizin nedeni Tiroit olabilir!

Klasik diyetlerin, kilo vermenize yardımcı olmamasının en önemli sebebi,  tiroit hormonu problemlerinizin metabolizmanızı yavaşlatması olabilir. Kilo vermekte zorlanmakla beraber yorgunluk, halsizlik, duygusal değişimler de yaşıyorsanız bir an önce endokrin veya dâhiliye bölümüne gidip tiroid hormonlarınıza baktırmanızı tavsiye ederim.

Tiroid bezi, boyunda Adem’in elması denilen kıkırdağın hemen altında bulunur. Metabolizma hızını düzenleyen, T3 ve T4 adı verilen iki hormon salgılamaktadır. Tiroid bezinin büyümesine ise guatr denilir. Toplumda daha sıklıkla görülen ve kilo alımına neden olan hipotiroidi, tiroid bezinin yetersiz çalışmasıdır. Hipertiroidi ise tiroid bezinin normalden hızlı çalışmasına denir. Tiroid bezinin çalışıp çalışmadığına kanda serbest T3, serbest T4 ve TSH adı verilen hormonlara bakılarak karar verilir. TSH hormonu, beyinde bulunan hipofiz bezinden salgılanır ve tiroid bezinin çalışmasını sağlar. Kanda bakılan T3 ve T4 hormonlarının, normal sınırlar üstünde veya altında çıkması ise tiroid bezinin iyi çalışmadığını göstermektedir. Tiroit hastalarının metabolizması yavaş çalıştığından beslenmelerine dikkat etmedikleri zaman kilo almaları kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle günlük beslenmelerine ve aktivitelerine dikkat etmeleri gerekir. Sizde tiroid hormonunuzun kilonuza etki ettiğinden şüpheleniyor ancak diyetisyene gitmeye vakit bulamıyorsanız, yukarıda paylaşmış olduğum gerekli tahlilleri de yaptırdıktan sonra, Diyetisyen Tuğçe SERT’in online diyet sistemi ile kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.   Düzenli ve sağlıklı beslenme ile tiroid bezlerinin dengeli çalışmasını sağlayabileceğimize dikkat çeken SERT, aşağıda paylaşmış olduğu maddelere uyulmasına özen gösteriyor.

  • Günde 5-6 öğün yapmaya özen gösterin. Düzenli ara öğün yaptığınızda metabolizmanız hızlanır ve porsiyon kontrolünüz kolaylaşır.
  • Kahvaltı metabolizmanızı hızlandıracak en önemli öğünlerden biridir. Bu nedenle proteinden zengin bir kahvaltı gün boyunca daha tok kalmanıza ve metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır. Özellikle dereotu tiroid hormonlarını dengelediğinden sofranızdan eksik etmeyin.
  • Kızartılmış besinler, hamur işleri, şekerli içecekler, pirinç, patates, mısır, beyaz ekmek gibi karbonhidrat oranı yüksek besinler kilo alımınızı kolaylaştıracağından bu besinlerden uzak durun.
  • Lahanagiller (karalâhana, brüksel lahanası, beyaz lahana), brokoli, karnabahar, turp gibi sebzeler, tiroid hormonlarınızın çalışmasını etkilediğinden çok sıklıkla tüketmemeye çalışın.
  • Hipotiroidiniz varsa iyotlu tuz kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Günde 2-2,5 litre su tüketmeye özen gösterin.
  • Metabolizmanızın daha iyi çalışması için en az haftada 3 gün 45 dakika spor yapın.
  • Tam buğday ekmek, tam buğday makarna, bulgur, yulaf ezmesi gibi tam tahıl ağırlıklı besinler tüketmeye dikkat edin. Tam tahıllı besinler yağ yakmanızı hızlandırır ve size tokluk hissi verir.
  • Omega-3 yağ asitleri tiroid fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle haftada 2 gün balık tüketmeye özen gösterin.
  • Selenyum tiroid hormonu için çok önemli bir mineraldir. Beslenmenizde ceviz, susam, mantar, ay çekirdeği, balık, dana eti gibi selenyumdan zengin besinleri eklemeye dikkat edin.

Diyetisyen Tuğçe SERT

www.diyetisyentugcesert.com

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top