YAŞAM

“Kesilen Organ Yeniden Büyüyebilir”

Acorn solucanı üzerinde çalışan bilim insanları, insanların da sonraki zamanlarda organlarını yenileyebileceğinin sinyalini verdi.

Acorn solucanı, baş ve sinir sistemi de dahil olmak üzere kesilmiş herhangi bir kısmını birebir yenileme özelliğine sahiptir. İnsanlarda da bu solucanda olan birçok gen mevcuttur. Buradan hareket eden bilim insanları, insanların kendi organlarını yenilemesinin mümkün olup olmayacağı sorusunu ortaya attılar.

“UZUVLARINI YENİDEN ÇIKARABİLECEĞİZ”

Rejenerasyon yapabilen birçok hayvan olduğu biliniyor. İnsanlar da bazı parçalarda bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Bunlar arasında tırnak, deri, bazı organ parçaları yer alıyor. Washington Üniversitesi’nde Billie Swalla,  “Ben rejenerasyon gerçekleştirebileceğimize inanıyorum, ancak vücudumuzda bir şey bunu engelliyor. Eğer uygun genleri bulur ve değiştirirsek kopan uzuvlarımızı yeniden çıkarabileceğiz.” diyerek insanlar için böyle bir özelliğin mümkün olabileceğini ortaya attı.

15 GÜN İÇİNDE KENDİNİ TAMAMLIYOR

Swalla ve ortağı Sawn Luttrell, acorn solucanı üzerinde çalışıyor. Bu solucan neresi kesilirse kesilsin 15 gün içinde kendisini yenileyebiliyor. Ayrıca vücutları ve genetik yapısı insana çok benziyor. Eğer insanlarda bu yenileme sürecini keşfedebilirse, kendi DNA’larındaki bilgilerle eksik parçaları inşa edebilecekler. Luttrel konuyla ilgili olarak, “Vücutlarımızın büyüklüğünden veya bağışıklık sistemimizden kaynaklı olarak rejenarasyon süreci engelleniyor olabilir.” dedi.

Eğer acorn solucanının bu işlemi yaptığı işlem çözülebilirse, organları yeniden üretme önümüzde 100 yıl içerisinde gerçek olabilecek.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top