GÜNDEM

İstihbarat Yeniden Yapılandırılıyor: MİT’e ABD Modeli!

15 Temmuz’un ardından istihbarat hakkında yeni düzenlemeler yapılmasına dair taslak tamamlandı. Artık MİT’te ABD modeli bir işleyiş olacak.

Hükümet, 15 Temmuz sonrasında istihbaratın yeniden yapılandırılmasına ilişkin taslağı tamamladı. Ancak bu değişikliğin yapılması için öncelikle, Başkanlık/Cumhurbaşkanlığı sistemi odaklı Anayasa değişikliğinin hayata geçirilmesi bekleniyor. Değişiklikle beraber istihbaratın patronu ve koordinatörü, Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Ulusal Güvenlik Direktörü olacak.

Habertürk’te yer alan taslaktaki bazı detaylar şu şekilde belirtildi.

ULUSAL GÜVENLİK DİREKTÖRLÜĞÜ

Başkanlık sistemine geçilmesi durumunda, ABD’de olduğu gibi Türkiye’de de Cumhurbaşkanı’na bağlı Ulusal Güvenlik Direktörlüğü kurulacak ve başına da bir Ulusal Güvenlik Direktörü atanacak. İstihbarat birimlerinin patronu olacak bu birim, koordinasyonu sağlayacak. Başkanlık sistemine geçilmezse, direktörlük Başbakanlık’a bağlı olacak.

İÇ VE DIŞ İSTİHBARAT AYRILIYOR

İç ve dış istihbaratın kesin olarak ayrılması kararı alındı. Ancak bu durumun “istihbarat içeriden başlar” ilkesini ve sorumlulukları kaldıracak bir düzeyde olmayacak. Odaklanma, uzmanlaşma ve yetki karmaşasını kaldırma bakımından böyle bir karar alındığı belirtildi. MİT, CIA gibi daha çok dış istihbarata odaklanacak.

SİNYAL İSTİHBARATI UGD’YE BAĞLANACAK

Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı olan Elektronik Sistemler Komutanlığı, ancak MİT’e geçtikten sonra Sinyal, İstihbarat Başkanlığı adını alan elektronik istihbarat da MİT’den ayrılacak ve Ulusal Güvenlik Direktörlüğü’ne bağlı olarak çalışacak.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top