YAŞAM

İstanbul Çanakkale Üzerinden Balıkesir’e Bağlanacak

Gündeme gelen projede, İstanbul’u Çanakkale üzerinden Balıkesir’e bağlayacak bir otoyol düşünülüyor.

İstanbul’u Çanakkale üzerinden Balıkesir’e gerilmiş bir yay gibi bağlayacak olan  “Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu” projesi halkın da görüşünün alınması için gündeme geldi.

Bu projenin, Çanakkale 1915 Köprüsü’nü de kapsadığı ve bu köprü hariç olarak 324 kilometrelik otobana sahip olduğu belirtildi. Ayrıca proje için Ayrıca toplam maliyet olarak 9 milyar 843 milyon liraya mal olacağı da söylendi.

6.3 MİLYAR METREKARE KAMULAŞTIRMA

Bu proje kapsamında yeni otoyol güzergahının sağında ve solunda bulunan 100’er metrelik alan koruma bandına alınacak ve kamulaştırılacak. Yani 4 milyar 518 milyon metrekarelik tarım alanı, 1 milyar 762 milyon metrekarelik ormanlık bitki alanı, 91 milyon metrekare mera alanı kamulaştırılacak. Ayrıca otoyol güzergahındaki gelir artışının da olacağı söyleniyor. Rapordaki en önemli kısımlardan bir tanesi ise şu:  “Bununla birlikte kamulaştırma işlemleri, arazisi kamulaştırılan hak sahiplerinin geçim kaynaklarında değişikliğe, gelir kaynağında kayıplara sebep olabilecek. Dolayısıyla hak sahipleri farklı geçim kaynakları, iş olanaklarına yönlendirilecek.”

ÇANAKKALE 1915 KÖPRÜSÜ’NE GERİ SAYIM BAŞLADI

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ın yaptığı açıklamalara göre Çanakkale 1915 Köprüsü ihale duyurusuna bu ay çıkacaklar. Bakan, köprünün 5 milyar dolarlık bir proje olduğunu belirtirken 4 bin metreye yakın olacağı ve çelik asma köprü tipinde olacağı belirtildi.

Köprü için ilk kazmanın 18 Mart 2017 tarihinde vurulması bekleniyor.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top