DÜNYA

Işid, Musul’da Ahlak Dışı Taktiklere Başvurabilir

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, başlayan Musul operasyonlarıyla ilgili tedirgin edici açıklamalarda bulundu. Earnest, Işid’in Musul’u kaybettiğini anladığı noktada ahlak dışı yöntemlere başvurabileceğini belirtti. Earnest, ahlak dışı yöntemler derken neyi kast etti?

Abd Dış işleri sözcüsü Earnest, Musul’un stratejik bir değeri olduğunu ve Işid’in Musul’dan çıkarılmasının oldukça önemli olduğunu belirtti.

Earnest: Işid, Musul’da Ahlak Dışı Yöntemler Kullanabilir!

Musul operasyonlarında öngörülerinin, Işid’in büyük bir direniş göstereceği yönünde olduğunu belirten sözcü, operasyonların ne zaman sonuçlanacağına dair bir çizelge bulunmadığın belirtti. Earnest, “Bu operasyon şüphesiz IŞİD’i zayıflatmak ve nihayetinde yenilgiye uğratmaya yönelik daha kapsamlı çabaların önemli bir parçası. Operasyon, bu çabalarda ilerleme kaydedildiğinin bir göstergesi ancak hedefe ulaşmak için Irak içinde bile yapılması gereken daha birçok önemli iş var” dedi. Earnest, Işid’in Musul’u kaybettiğini anladığı anda, ahlak dışı yöntemlere başvurabileceğini de belirtti.

İki yıldır Musul’a hakim olan örgütün şehri savunmak için birçok savunma sistemi kurduğu tahmin ediliyor. Bunlardan bir tanesi yola tuzaklanan bombalarla dün kendisini gösterdi ve en az 70 Irak askeri bu bombayla imha edildi. Işid’in Musul’da sıkıntıya düştüğü anda 500.000 Musul’luyu kendine siper etmekten çekinmeyeceği ve hatta… kimyasal silah bile kullanabileceği tahminler arasında… Henüz 1 gün önce Gaziantep operasyonlarında yakalanacağını anlayan Işid militanlarının kendisini havaya uçurması gibi, yakalanacağını ve kaybettiğini anlayan Işid’in Musul’u kan gölüne çevirmesi muhtemel gözüküyor.

Earnest sözlerine şöyle devam etti:

“Musul IŞİD için sembolik bir ehemmiyete sahipken onları buradaki yerlerinden etmek önemli bir stratejik oyun. Bizim beklentimiz bu operasyonun biraz zaman alacağı yönünde çünkü Musul büyük bir şehir olduğu gibi IŞİD de son iki yıldır burayı savunmak için kazılar yapıyor. Şehri korumak için masum insanların hayatlarını tehlikeye atmakta tereddüt etmeyeceklerini biliyoruz. Kenti ellerinde tutmak için son derece ahlak dışı ve tehlikeli taktiklere başvurabilirler.”

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top