KADIN

İran’da kadınlar saçlarını kazıtmaya başladılar. Peki neden?

İran’da kadınlara yönelik baskı ters tepmeye başladı. İslami devlet yönetiminin kadınlara yönelik artan baskısı sonucu, birçok kadın çeşitli tepkiler vermeye başladı.

Sokaklarda dolaşan ahlak polisinin, saçlarını açık gördükleri kadınlara yönelik yaptıkları cezai işlemlerden sonra sosyal medya üzerinde de saçı açık fotoğraf çektiren kadınlara göz altı ve hapis gibi yaptırımlarda bulunması sonrasında bir kadın, buna tepki gösterdi.

Saçlarını Kazıttı ve şunları söyledi

Saçlarımı kanserle savaşan melekler için sattım. Sokağa çıktığımda kendime; ‘Saç yok, ahlak polisi yok. Artık bana sürekli saçlarımı örtmemi aksi takdirde tutuklanacağımı söyleyenler için bir gerekçe de yok’

Kadının Facebook hesabında paylaştığı bu paylaşım, binlerce kadın tarafından beğenildi ve aynı şekilde tepki gösterip saçlarını kazıtan kadınların çıkmasına yol açtı.

İran’ın, bir süredir Dünya ile iletişimini sağlamlaştırmaya çalışması, kimyasal silah anlaşmalarına uyması ve Dünya’da son dönemlerde ortaya çıkan Işid benzeri eli silahlı ve cani müslüman fotoğrafından kurtulma çabaları ve halkının bunu desteklemesi sonrasında kadınlara yönelik bu tür baskıların da yavaş yavaş azaltılması bekleniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top