Hurmanın 10 Faydası

Toplumumuzda genellikle Ramazan ayında iftar sofralarında tüketilen hurma, içeriğindeki sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum başta olmak üzere zengin mineral ve vitaminlerle sağlık açısından her gün tüketilmesi gereken hazine değerinde bir besin maddesidir.

Hurmanın 10 Faydası
Hurmanın 10 Faydası Şener Koştu

Toplumumuzda genellikle Ramazan ayında iftar sofralarında tüketilen hurma, içeriğindeki sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum başta olmak üzere zengin mineral ve vitaminlerle sağlık açısından her gün tüketilmesi gereken hazine değerinde bir besin maddesidir.

100 gr hurmanın 277 kalori içerdiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Güneş, "1 porsiyon meyve miktarına denk gelen dört adet hurma, 60 kalori barındırdığından dolayı vitamin ve mineral deposu olan hurmayı dikkatli tüketmekte fayda var." ifadelerine yer verdi.
 
Güneş, hurmanın düzenli tüketilmesini gerektiren 10 önemli nedenini de açıkladı. 
1) Kalp Dostu
Hurma, tansiyonu dengeleyen ve kalp ritmini düzenleyen minerallerden potasyumu zengin oranda içermektedir. Kolesterol içermemesi ve çok güçlü antioksidan özelliği ile kalbi zararlı bakterilerden ve mikroplardan koruyarak damar tıkanıklığı riskini düşürmesi hurmayı kalp dostu yapıyor. 
2) Cildi Gençleştiriyor
Hurma içeriğindeki antioksidan özelliği ile hücreleri yeniliyor. Böylelikle dokusu yenilenen cilt daha genç görünüyor. Ayrıca hurmanın içeriğindeki zengin B vitamini de ciltteki tahriş ve yaraları hızla iyileştiriyor. Hurma, cildin ihtiyaç duyduğu nemi de sağladığından dolayı cilt, daha elastiki bir yapıya sahip oluyor. 
3) Hafızayı Kuvvetlendiriyor
Hurma, içeriğindeki zengin A ve B vitamini ile magnezyum sayesinde hafızayı kuvvetlendiriyor. Bu nedenle hurmanın yaşlılık ve çocukluk döneminde düzenli tüketilmesinin hafızanın kuvvetlenmesine önemli katkıları olabilir. Hurmanın hafıza kuvvetlenmesine yapacağı katkılar üzerine yapılan son çalışmalar göstermiştir ki hurmanın içeriğinde zengin oranda bulunan B-Karotenin hafıza kaybının önlenmesinde önemli faydaları vardır. 
4) Zayıflatıyor
Hurmanın lif oranının yüksek olması midede uzun süre kalmasını sağladığından dolayı sindirimi yavaşlatarak uzun süre tokluk hissi veriyor. Böylelikle besin tüketimi de azalmış oluyor. Ayrıca hurmanın içeriğindeki potasyum ve demir mineralleri de metabolizmayı hızlandırdığından dolayı kilo vermeye yardımcı oluyor. Kilo vermek için hurma yiyenler, 4 adet hurmanın 60 kalori içerdiğini hiçbir zaman unutmamalı ve tükettikleri hurma sayısına dikkat etmelidir. 
5)Depresyonu Önlüyor
Günümüzde yaşam oldukça hızlı olduğundan insanlar, stresten kaynaklı psikolojik rahatsızlıklara daha kolay yakalanabiliyor. Hurmada yüksek oranda bulunan B6 vitamini ve magnezyum minerali sinir sistemini güçlendirdiğinden dolayı çağımızın hastalığı olan depresyon hastalığını önlemede ve tedavi etmede hurma, çok önemli etkendir.
6) Enfeksiyon Riskini Azaltıyor
Hurmadaki A ve C vitamini ile zengin selenyum hurmayı aynı zamanda güçlü bir antioksidan yaptığından dolayı hurma, vücudu mikroplardan ve bakterilerden temizlemek için en önemli besin kaynakları arasında yer alır. 
7) Sindirim Sistemi Hastalıkları Riskini Azaltıyor
Hurma, 100 gramında 6,7 gr lif içerdiğinden dolayı bağırsak fonksiyonları ile sindirim sistemini düzenlemede oldukça etkendir. Ayrıca sindirim sistemini düzenlediği için hemoroit, kolon kanseri ve kolit gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları riskini azaltıcı etkiye sahiptir. 
8) Göz Dostu
Beta karoten açısından zengin olan hurma, gözlerimizin sağlığını koruduğu gibi gece körlüğü gibi rahatsızlıkların meydana gelme riskini düşürüyor. Hurma, katarakt rahatsızlığının gecikmesinde de oldukça etkin bir besin maddesidir. 
9) Kansızlığı Önlüyor
Hurmanın içeriğindeki demir, kan hücrelerindeki hemoglobin sentezini artırdığından dolayı kansızlık riskini önemli oranda azalttığı gibi demir eksikliği nedeniyle tedavi görenlerde de tedavi sürecini hızlandırıcı etkiye sahiptir. B2 ve B3 vitaminleri açısından zengin olan hurma, kırmızı kan hücreleri üretimini artırıyor. Bu nedenle demir eksikliği olan kişilerin günlük 4 adet hurma yemeleri tavsiye ediliyor. 
10) Kemikleri Kuvvetlendirir
Hurma, kalsiyum ve fosfat açısından zengin olduğu için kemiklerin güçlenmesinde önemli etkiye sahiptir. Ayrıca kemik yumuşaması ve kemik erimesi gibi hastalıkların önüne geçiyor. 
hurma Ramazan ayı iftar potasyum kals yum magnezyum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor'da Bu Akşam Kim Elendi? 21 Mayıs Survivor 2018’de Elenen İsim
Survivor'da Bu Akşam Kim Elendi? 21 Mayıs Survivor 2018’de Elenen İsim
Kadın İzleyicinin Sorusu Nihat Hatipoğlu'nu Şok Etti: Bayanlardan Hoşlanıyorum Ne Yapayım?
Kadın İzleyicinin Sorusu Nihat Hatipoğlu'nu Şok Etti: Bayanlardan Hoşlanıyorum Ne Yapayım?