Warning: mysql_query(): Unable to save result set in /home/haberrac/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1879
Hayalet Şehir: Ordos

Hayalet Şehir: Ordos

Çin’de, Moğol özerk bölgesinin ortasında inşa edilen Ordos, milyonlarca kişiye ev sahipliği yapmak ve Moğol çöllerine hayat vermek amacıyla inşa edildi. Fakat beklenen olmadı… Şehir şu anda tam bir hayalet şehir görüntüsünde…

2000’li yılların başında planlanan şehir, A’dan Z’ye mükemmel bir alt yapıyla tasarlanmış durumda. Stadyumlardan, otobanlara, kültür merkezlerinden, hava alanlarına kadar inşa edilen ama yüksek emlak fiyatları sebebiyle ilk anda yeterli ilgiyi görmeyen proje daha sonra da ümit edilen şekilde göç alamayarak büyük bir hayal kırıklığına neden oldu.

Dubai Modeli Örnek Alınarak Başladı

Şehir planlayıcıların ve müteahhitlerin, Dubai benzeri herkesin ilgisini çekebilecek ve yaşamak isteyeceği bir şehir yaratmak hevesiyle bütçe sıkıntısı olmadan başlayan proje bekleyen ilgiyi görmeyince şehir içine insanların ilgisini çekecek kompleksler inşa edilmeye başladı. Dünya’nın en modern ülkelerinde görülebilecek stadyumların benzerleri inşa edildi. Eyfel kulesi gibi Dünya’nın önde gelen mimarilerinin neredeyse birebir kopyaları şehrin içinde belirli bölgelere yerleştirildi. Ne yapılırsa yapılsın Ordos, başlangıçta planlanan nüfus oranının günümüzde ancak % 3’üne ulaşabildi. Şu an milyonlarca kişiye ev sahipliği yapabilecek olan villalar, ofisler, gökdelenler bomboş halde bekliyor. Şehir, mecburi kamu görevlilerine ve yabancılara kalmış durumda. Ve birde her geçen gün büyüyen ve konutları sarmaya başlayan otlara…

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top