DÜNYA

Halep’ten Sivillerin Çıkışı Engelleniyor!

Halep için sağlanan ateşkes sonucunda planlanan tahliye henüz gerçekleşmedi.

Halep’in doğusunda yer alan muhalifler ve Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında hem sivilleri hem de muhaliflerin tahliye edilmesi için bir anlaşmaya varıldı. Türkiye ve Rusya’nın ara buluculuk yapması sonucunda, gece saatlerinde bu ateşkesi yürürlüğe girmesi ve ilk tahliyenin sabah 5’te başlaması kararlaştırılmıştı. Ancak kentten gelen haberler doğrultusunda tahliyenin gerçekleşmediği öğrenildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, sivilleri almak için hiçbir otobüsün gelmediğini, tahliye işleminin ertelendiğini ve erteleme gerekçesinin ise henüz bilinmediğini söyledi.

Şİİ MİLİSLER TAHLİYEYİ ENGELLİYOR

Reuters’a konuşan bir muhalif kaynak, tahliyenin gerçekleşmesini Şii milislerin engellediğini söyledi. Halep’te savaşan muhalif gruplar arasında yer alan Zekeriya Malahifji, “Milisler halkı, geri dönmeye zorluyor” dedi.

Tahliye müzakereleri sürecinde muhalif grubu temsil eden El Faruk Ebu Bekir, verdiği demeçte, öncelikle karşı tarafın tahliye için herşeyin hazır olduğunu bildirdiğini ancak sonradan nedenini bilmedikleri bir şekilde tahliyenin ertelendiğini söyledi.

TÜRKİYE’DEN EN AZ 55 BİN KİŞİ İÇİN HAZIRLIK

Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın verdiği bilgilere göre, yaklaşık 55 bin kişinin Perşembe gününe kadar tahliye edilmesinin beklendiğini ancak bu sayının artabileceğini belirtti. Kınık’a göre her ne kadar muhalifler için İdlib noktasında anlaşma sağlansa da siviller İdlib’i ve o yol üzerinedki batı güzergahını tercih ediyor.

Tahliye edilecek kişiler için kapasiteye uygun şekilde giyecek, gıda, battaniye, çadır gibi ihtiyaçlar ise Çarşamba sabahı itibariyle sınırın diğer tarafında hazırlanıyor.

Çadır kent, Halepliler uzun bir süre burada kalacağı için güvenlik gerekçesiyle İdlib’de değil, sınıra yakın bir noktada oluşturulacak.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top