GÜNDEM

Genelevde Çalışan Kadınlar İşsizlik Maaşı Alabilir

Hayat kadınları veya diğer adıyla umumi kadınlar, diğer kadınlara sağlanan sosyal güvenlik haklarından yararlanabiliyorlar.

Geçtiğimiz hafta gündeme gelen bir haberde, İzmir’de 23 genelevde çalışan 1.800 kadın, işverenleri primlerini ödemediği için emekli olamadıklarını söyleyerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurdu. İzmir Barosu’nun de desteği sayesinde 501 kadına emekli aylığı bağlandı ve 299 kadının ise eksik primleri yatırıldı.

1978 YILINDAN BERİ SOSYAL GÜVENLİK KAPSAMINDALAR

Türkiye’de hayat kadınları, 1978 yılından beri sosyal güvenlik kapsamında yer alıyor. 1978 senesinde 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’na eklenen maddede, “1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nda belirtilen genel kadınlar da bu kanun hükümlerine tabidir. Bu kimseleri çalıştıranlar işveren sayılırlar” ibaresi yer alıyor. Aynı hüküm 2008 yılında çıkarılan kanunda da yer aldı ancak bu madde de “genel kadın” yerine “umumi kadın” tanımlaması kullanıldı.

KADIN İŞÇİLERE SAĞLANAN TÜM HAKLAR AYNI

Yasalara göre, hayat kadınları, diğer kadınlara sağlanan tüm haklardan faydalanabiliyor. İş kazası ve meslek hastalığı durumunda tedavi hizmeti veya iş görememezlik geliri alabiliyorlar. Hatta kadın işçilere sağlanan istihdam teşviklerinden de yararlanabiliyorlar. İşsiz kaldıkları dönemde de gerekli koşullar sağlandığında, Türkiye İş Kurumu’ndan işsizlik maaşı alabiliyorlar.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top