Gençlerde Kalp Sağlığını Tehdit Eden 5 Neden

Kalp ve damar hastalıklarının en bilinen iki nedeni hareketsizlik ve kötü alışkanlıklardır. Bu nedenle de günümüzde kalp ve damar rahatsızlıkları 20'li yaşlara kadar düşmüş durumdadır.

Gençlerde Kalp Sağlığını Tehdit Eden 5 Neden
Gençlerde Kalp Sağlığını Tehdit Eden 5 Neden Şener Koştu
Kalp ve damar hastalıklarının en bilinen iki nedeni hareketsizlik ve kötü alışkanlıklardır. Bu nedenle de günümüzde kalp ve damar rahatsızlıkları 20'li yaşlara kadar düşmüş durumdadır. 
 
Beslenme, hareketsizlik ve kötü alışkanlıklar, gençlerde kalp ve damar sağlığı tablosunu olumsuz yönde etkilemektedir. Uzmanlar ise gençlerde kötü olan bu tablonun olumlu yönde değişmesinde en büyük görevin ebeveynlere düştüğünü belirtiyor.
 
Günümüzde hızla gelişen teknoloji sayesinde cerrahi yöntemlerle kalp ve damar hastalıklarının tedavisi kolay olsa da hem Türkiye'de hem de dünyada en önemli ölüm nedenleri arasında kalp ve damar hastalıkları geliyor. 
 
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Haşim Üstünsoy, "Günümüzde kalp hastalıklarının sık görülmesinin en önemli nedeni sağlığına dikkat etmeyen ebeveynlerdir. İnsanların, her şeye kolay şekilde ulaşmasının sağladığı konforun, sağlığımıza olumsuz etkileri şüphesiz olmaktadır. Mesela geçmişte hazır gıdaya kolay ulaşamadığımız için doğal besleniyorduk. Özel otomobil ve toplu araçlar günümüzdeki kadar yaygın olmadığından dolayı spor yapmasak da kilometrelerce yolu yürümek zorunda olduğumuz için spor yapmış gibi oluyorduk. Böyle olunca da hareket kapasitemizde artış oluyordu. Günümüzün konforlu yaşamında sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve stresten uzak yaşama eskiye göre çok büyük önem arz etse de hazırcılık ve kötü alışkanlıklar nedeniyle kalp ve damar hastalıkları 20'li yaşlarda artan ivmeyle seyretmektedir.
 
Sigara, madde bağımlılığı, sağlıksız beslenme ve hareketsizlik kalp ve damar hastalıklarını tetikleyen çok ciddi toplumsal sorunlardır. 
 
Doğal yaşayarak ve sağlıklı yaşam stili benimseyerek kalp ve damar hastalıklarının önüne geçmek sosyo kültürel yapıyla yakından ilgilidir. Ayrıca doktor görüşmelerinin ve aile içerisinde verilen eğitimlerin kalp ve damar hastalıklarını önlediği bilinmektedir. Anne ve babalar ise doğru davranışları çocuklarına anlatarak değil, çocuklarına bizzat uygulayarak öğretirlerse söyleneni değil, yapılanı dikkate alan çocukları üzerinde daha başarılı olurlar." şeklinde  açıklamalarda bulundu. 
Gençlerde kalp ve damar rahatsızlıklarının artmasını 5 önemli nedene bağlayan Üstünsoy, bu nedenlerin ise şunlar olduğunu belirtti:
 
1) Genetik Etkenler: Genetik etkenler, gençlerde görülen kalp ve damar rahatsızlıklarının artmasının baş nedenidir. Aile içerisinde ya da birinci derece akrabalarda görülen kalp ve damar rahatsızlıkları risk oranını bir hayli artırıyor. Genetik faktörlerin yanına erken yaşta sigara kullanımı, stresli yaşam ve zararlı alışkanlıklarda eklenirse gençlerin, kalp ve damar hastalıklarına yakalanması kaçınılmaz oluyor. 
 
2) Coğrafya: Ülkemizde doğu ve batı bölgeleri kıyaslandığında doğu bölgelerinde aort ve mitral kalp hastalıklarına yakalanma riski batı bölgelerine göre daha fazladır. Bunun en önemli nedeni ise doğu bölgelerinde çocukların daha az hastaneye götürülmesidir. 
 
3) Enfeksiyonel Etkenler: Küçük yaşlarda geçirilen cilt, idrar yolu enfeksiyonları, üst solunum rahatsızlıkları ciddi şekilde tedavi edilmediği takdirde 40'lı yaşlarda kalp kapak hastalığına dönüşme riski artıyor. Çünkü bu tür enfeksiyonlara sebep olan mikroplar, kalp kapaklarını çok sever. Kalp kapağında ufak da olsa bir hasar varsa bu mikroplar, kan yoluyla hemen kalp kapağına yuvalanır. 
 
4) Toplumun Bilinçsiz Olması: Kalp kapak rahatsızlıkları batı toplumlarında azalan seyir izlese de kalp ve vücuttaki damar hastalıklarında önemli artış görülmektedir. Bu durumun tek nedeni ise sağlıksız beslenme şeklidir. Batı ülkeleri ve ülkemizin batısı, doğal beslenmeden uzak olduğu için hazır gıda tüketimi önemli artış gösteriyor. Bu durumda da gıda hazırlanırken enerji harcanmadığından sadece kötü kalori vücuda alındığından dolayı damar sertliği, kalp damarlarında daralma, kalp ve damar hastalıklarına neden olmaktadır. Ayrıca hazır gıda ile beslenme yüksek kolesterol, yüksek trigliserid ve vücuttaki diğer damarların kireçlenmesine de yol açıyor. Beslenme tarzının yanı sıra alınan tüm kamusal önlemlere rağmen sigara tüketiminin artması, diğer madde bağımlılıklarında görülen artış, genç nüfus üzerinde damar sertliği ve damar tıkanıklığı riskini artırıyor. 
 
5) Obezite: 20'li yaşların ikinci yarısından sonra kan yağlarında görülen anormallikler ve obezite, gençlerde kalp ve damar rahatsızlıklarını tetikliyor. Bu iki durumun başlıca nedenleri ise sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşamdır. Ayrıca obezite de kalıtımsal etkenlerin önemli bir faktör olduğu ortaya çıkmıştır. Günümüzde kalp hastalıkları, bu nedenlerden ötürü 10 yaşa kadar inebilmektedir. 

 

kalp damar sertliği gençlik obezite sağlıksız beslenme sigara madde bağımlılığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ciciş Kardeşlerden Esra'nın Çırılçıplak Videosu İfşa Oldu! İşte O Şok Görüntüler...
Ciciş Kardeşlerden Esra'nın Çırılçıplak Videosu İfşa Oldu! İşte O Şok Görüntüler...
Hülya Avşar 'Selfi' Filmi İçin Ateşli Pozlar Vermeye Devam Ediyor
Hülya Avşar 'Selfi' Filmi İçin Ateşli Pozlar Vermeye Devam Ediyor