Warning: mysql_query(): Unable to save result set in /home/haberrac/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1879
Fırsatçı Bankalar Başbakan'a Şikayet Edildi

Fırsatçı Bankalar Başbakan’a Şikayet Edildi

Yapılandırma oyununda borçlu vatandaşın üstünden fahiş faizlerle kar elde eden bankalar, tüketici dernekleri federasyonu tarafından Başbakan’a şikayet edildi.

Hürriyet gazetesinden Aysel Alp’in haberine göre, bankaların yapılandırma fırsatçılığı konusunda birçok şikayet alan Tüketici Dernekleri Federasyonu, 12 bankayı isim isim Başbakana şikayet etti.

Bankalar Keyfi Davranıyor

Yasanın ucunun açık bırakılmasının bankaların keyfi davranmasına, borçlunun üstünden rant sağlamasına ve krizi fırsata çevirmeye çalışmasına neden olduğu açık şekilde görülen habere göre, yapılandırmaya aykırı davranan bankalar isim isim şikayet edildi. Yapılandırmanın tüm kredi ve kredi kartı borçlularını kapsamasına rağmen, bankaların “sen borcunu düzenli ödüyorsun, yasa seni kapsamıyor, borcunu düzensiz öde öyle gel” gibi yönlendirmeler yapmaları, 19 bin liralık borcu 42 bin lira olarak yapılandırmaları sonrasında bankalara kızan binlerce tüketicisi, durumu faks, mail ve telefon aracılığıyla Tüketici Derneklerine bildirdiler. Federasyon da bu şikayetleri ve bankaların tüketiciye yönelik tavırlarını Başbakan ve ilgili bakanlara şikayet etti.

TÜDEF Genel Başkanı Hasan Atak imzasıyla Başbakan Yıldırm’a gönderilen mektupta şu bilgilere yer verildi;

*Uygulama, borcunu düzenli ödeyenleri de kapsamasına rağmen ‘siz borçlarınızı tam zamanında ödediğiniz için kapsam dışısınız, gidin borcunuzu birkaç gün geciktirin’ denilerek tüketici yanlış yönlendiriliyor.”

*Uygulama yapan bankalardan bazıları tüketicilerden aylık yüzde 1,39’dan yüzde 2,42’ ye varan oranlarda yüksek faizler istiyor; böylece 72 ay sonrasında ana borcu çok aşan fahiş faizler oluştuğu anlaşılıyor.”
*Uygulama yapan bankalardan bazıları tüketicilerden aylık yüzde 1,39’dan yüzde 2,42’ ye varan oranlarda yüksek faizler istiyor; böylece 72 ay sonrasında ana borcu çok aşan fahiş faizler oluştuğu anlaşılıyor.

*TÜDEF’e gelen vatandaş şikayetlerinde ise örneğin 31 bin liralık borca 26 bin lira faiz istendiği; 40 bin liralık kredinin 73 bin lira olarak yapılandırıldığı görüldü.”

Yapılandırma Uygulayanlar Kara Listeye Alınıyor

Ayrıca, Kredi ve kredi kartı borçlarını 72 ay yapılandıranların tekrar kredi veya kredi kartı kullanmasını engellemek amacıyla kara listeye alındığı tespit edildi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top