DÜNYA

Eski Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek Serbest Bırakıldı! Kahire’de Patlama Oldu!

Mısır’ın eski cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek serbest bırakıldı. 6 yıldır bu yana tutuklu bulunan Mübarek’in serbest bırakılmasının ardından Kahire’de patlama sesleri yükseldi.

Mısır’da yaşanan darbenin ardından cezaevine konulan Eski Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek serbest bırakıldı. Mübarek’in avukatı tahliye kararını açıkladıktan sonra, Mısır’ın başkenti Kahire’de patlamalar oldu. Patlamada ölen ve yaralananların olduğu bilgisi geliyor.

CEZEVİNDE GEÇEN 6 YIL
Mısır’da 2011 yılında iktidardan devrilen Hüsnü Mübarek, altı yılın sonunda serbest bırakıldı. Uluslararası haber ajansları, Mübarek’in tahliye edilmesini son dakika olarak duyurdu. İdamla yargılanıp 30 yıl hapis cezası alan Mübarek, bir önceki yönetimi darbeyle deviren general Abdulfettah Sisi tarafından serbest bırakılarak Arap Baharı’ndan sonra evine dönen ilk lider oldu.

SİSİ HEM DEVİRDİ HEM SERBEST BIRAKTI
Kahire’nin banliyö mahallesi Maadi’de bulunan askeri hastanede tutulan Mübarek, Heliopolis’teki evine gönderildi. Darbeci Sisi kontrolündeki yüksek mahkeme, Mart ayı başında Mübarek’in suçsuz olduğuna karar vermişti.

KAHİRE’DE PATLAMA SESİ
Mübarek’in tahliye edildiği dakikalarda başkent Kahire’nin banliyölerinden birinde patlama oldu. Polis kaynakları, patlamada bir kişinin öldüğünü ve üç kişinin de yaralandığını bildiriyor.

HÜSNÜ MÜBAREK KİMDİR?
Mısır’da ‘Arap Baharı’ndaki halk isyanıyla devrilen eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, 4 Mayıs 1928’de Munufiye bölgesinde orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Mısır Askeri Akademisi’ne devam etti. 1949’da Hava Kuvvetleri Akademisi’ne giren Mübarek, 1950’de burada göreve başladı. Orduda hızla yükselen Mübarek, 1966 ve 1969 yılları arasında Hava Kuvvetleri Akademisi’nin başkanlığını yürüttü.
1972’de, kendisinden önceki Cumhurbaşkanı Enver Sedat tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirilen Mübarek, İsrail ordusuna karşı gösterdiği başarılar nedeniyle onur nişanına lâyık görüldü ve Enver Sedat’ın en güvendiği isimler arasına girdi.

Sedat’ın onu 1975’te Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atamasıyla birlikte Mübarek, Milli Demokrat Parti’nin (NDP) kıdemli üyesi sıfatıyla siyasetteki ilk büyük görevini üstlendi. Enver Sedat, Ekim 1981’de suikaste uğrayıp hayatını kaybedince önü açılan Mübarek, Sedat’ın ardından Mısır’ın dördüncü cumhurbaşkanı oldu.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top