YAŞAM

Dekoratif Taş Modelleri ile Dekorasyona Farklı Bir Boyut

Dünyanın farklı bölgelerinde, doğa şartlarının etkisiyle farklı doku özelikleri ve renkleri olan çok farklı taşlar oluşur.

Bu oluşan doğal taşları insanlar tarih boyunca çeşitli ihtiyaçları için kullanmıştır. Özellikle ev, saray, han, kale, kule, köprü gibi yapılarda taşlar ana yapı malzemesi olarak kullanılmıştır. Doğal taşlar oluştukları bölgenin özelliklerini de üzerlerinde taşırlar. Deniz kenarında, dere kenarında ya da tarlalarda oluşan taşlar farklı özelliklere sahiptir. Doğanın güzelliklerini kullanıldıkları yerlere taşıyan bu taşlar artık yapı sektöründe kullanılmıyor. Bu doğal taşların yerine, doğal taşlardan kopyalanarak elde edilen kültür taşları kullanılıyor.

Dekorasyonlara farklı bir boyut kazandıran dekoratif taş çeşitleri görünüm olarak doğal taşlara bire bir benziyor. Bu benzerlik, taşın dokusu ve rengi, taşın bulunduğu doğal ortamı mekânlara taşıyor.  Örneğin dere taşı rengi ve yapısıyla size dere kenarında yaşıyormuş hissini verebilir. Havuz ve şelale yapımında kullanılan kayrak taşları, nehir taşları gerçek bir şelale görüntüsü verecektir. Yeryüzünde binlerce taş çeşidi bulunuyor. Bunlardan bir kısmı seçiliyor ve kalıpları çıkarılıyor. Kalıplara pomza, kum ve çimento karışımı dökülüyor, doğal renk pigmentleri katılıyor ve doğal taşlara birebir benzeyen, doku ve renk özelliklerini aynen yansıtan kültür taşları elde ediliyor.

Bu taşlar iç mekân ve dış cephe kaplamalarında dekoratif amaçlı kullanılıyor. Dekoratif kültür taşları önce dış cephe kaplamalarıyla hayatımıza girdi. Şimdi ise iç mekân duvarlarında da taş kaplama uygulaması yapılıyor ve her model dekorasyonlara farklı güzellikler katıyor. Özellikle salon duvarı, tv ünitesi arka duvarı, kolon ve şömine gibi alanlarda dekoratif taş modelleri uygulanarak yaşam alanlarına mükemmel bir estetik kazandırılıyor. Kullanım alanı ise evlerle, villa ve yazlıklarla sınırlı değildir.

Bugün pek çok cafe, restoran ve bar gibi mekânların duvarlarında dekoratif taş kaplama görüyoruz. Hastane ve okul girişlerinde, ofislerde, otellerde taş kaplama ile özgün dekorasyonlar yaratılıyor. Dekoratif kültür taşları kullanıma hazır olarak üretilip satılıyor. Bu nedenle uygulanması oldukça kolaydır. İnce ve hafif yapısı vardır ve uygulanan yerde alan kaybına neden olmaz. Darbelere, güneşe, neme dayanıklıdır ve bakım gerektirmez. Bütün avantajlarının ve sağladığı görsel güzelliklerin yanında dekoratif taşlar en ekonomik kaplama yöntemlerinden biridir.

Detaylı bilgi için: http://www.ugurcephekaplama.com/kultur-tasi/

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top