GÜNDEM

Darbe Komisyonu’ndan Abdullah Gül’e Kritik FETÖ Soruları

FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Komisyonu, Abdullah Gül’e 27 tane kritik FETÖ sorusu gönderdi.

TBMM’deki FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu’nda yer alan AKP’li üyeler, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yazılı olarak bir metin gönderdi ve 27 kritik sorunun cevaplanmasını istedi. Sorulardan bir tanesinin MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile ilgili olması dikkat çekti. O soruda, “Şubat 2012 tarihli MİTMüsteşarı’nın ifade vermeye çağrılması hadisesinde MİT Müsteşarı’na ifade vermeye gitmesinde bir sakınca olmadığını telkin ettiğiniz şeklindeki iddialara açıklık getirir misiniz?” diye soruldu.

AKP’li üyeler eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na da “Başbakan Tayyip Erdoğan’ın izni dahilinde Fethullah Gülen ile bir görüşme yaptığınızdan bahsedilmektedir. Bu konuya açıklık getirebilir misiniz?” sorusunu yönelttiler.

CHP’Lİ ÜYELER KOMİSYONA GELMELERİNİ İSTEDİ

Darbe Komisyonu’nda yer alan AKP’li üyeler, eski Cumhurbaşkanları Abdullah Gül, Ahmet Necdet Sezer; eski Başbakanlar Ahmet Davutoğlu, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller ve Yıldırım Akbulut’a yazılı olarak sorular gönderdiler. CHP’li üyeler ise bu şahısların komisyonda dinlenilmesi gerektiğini belirtti ve soru hazırlamadı.

ABDULLAH GÜL’E SORULAN FETÖ SORULARI

Gül’e sorulan 27 sorudan bazıları özetle şöyle:

– FETÖ örgütlenmesi hakkında istihbari bilgi aldınız mı?

– MGK toplantılarında, ‘Fetullah’ ön adıyla başlayan illegal yapıya dair bir husus gündeme getirildi mi?

– Gazeteci Fehmi Koru’nun Amerika’ya gitmesi yönünde bir talep sizden mi geldi, yoksa kendisi mi size teklifte bulundu?

– 2004’te Faruk Loğoğlu eliyle Amerikalı yetkililere bir mektup gönderdiğiniz ve mektupta Gülen’i eğitimci sıfatıyla methettiğiniz iddialarına açıklık getirir misiniz?

– Devlet aklı, himmet paraları ile örgüte devasa finansal güç oluşturulmasını nasıl tespit edememiştir?

– Görev süreniz içerisinde, FETÖ/PDY örgütünü güvenlik açısından tehdit olarak gören herhangi bir rapor ya da bilgi size sunuldu mu?

– Refahyol ve AK Parti hükümetleri döneminde MGK’daki bilgilendirme sunumları FETÖ ile mi yoksa genel irticai faaliyetlerle mi ilgiliydi?

– Yetkili makamlarda bulunduğunuz süre boyunca FETÖ’nün kayıt dışı para kaynakları ve transferleri hakkında şüpheleriniz oldu mu? Araştırılması talimatı verdiniz mi?

– 7 Şubat hadisesinde söz konusu yapının niyeti hakkında bir kanaat edinmiş miydiniz, o tarihte nasıl değerlendirdiniz, bugün nasıl değerlendiriyorsunuz?

– Şubat 2012 tarihli MİT Müsteşarı’nın ifade vermeye çağrılması hadisesinde MİTMüsteşarı’na ifade vermeye gitmesinde bir sakınca olmadığını telkin ettiğiniz şeklindeki iddialara açıklık getirir misiniz?”

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top