Warning: mysql_query(): Unable to save result set in /home/haberrac/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1879
Cinsiyetçi Erkekler Daha Çok Psikolojik Sorun Yaşıyor

Cinsiyetçi Erkekler Daha Çok Psikolojik Sorun Yaşıyor

Amerikan Psikoloji Derneği tarafından yapılan araştırmalarda, 19.453 erkeğin tam 11 yıl boyunca izlenmesi sonucunda birçok araştırma sonucu ortaya koyuldu.

Bazı katılımcıların, toplum arasında geleneksel erillik anlayışını yansıtan kazanma arzusu, kendine yeterlilik, duygularını kontrol etme ihtiyacı, şiddet eğilimi, çapkınlık ve kadınlara hükmetme de dahil olmak üzere 11 ayrı norma karşı tutumlar incelendi. Aynı zamanda da 3 ana akım psikolojik çıktıya konsantre olundu.

Bu psikolojik çıktılar ise; depresyon içeren olumsuz akıl sağlığı, tatmin içeren olumlu akıl sağlığı, psikolojik danışma arayışı oldu.

DESTEK ARAMAYA DAHA AZ MEYİLLİLER

Yapılan incelemeler sonucunda, eril normlara bağlılık gösteren katılımcıların akıl sağlığının daha kötü durumda olduğunu ve psikolojik destek aramaya daha az meyil ettiklerini ortaya koydu.

CİNSİYETÇİLİK AKIL SAĞLIĞINI ETKİLİYOR

Amerikan Psikoloji Derneği tarafından yapılan bu araştırmada, akıl sağlığı ile ilişkilendirilen 3 anlayışın olduğu belirtildi. Bunların, ‘kendine yeterlilik, çapkınlık ve kadınlara hükmetme’ olduğu söylendi. Eril normlar ve olumsuz akıl sağlığı arasında kurulan bağın, cinsiyetçiliğin akıl sağlığını da olumsuz yönde etkilediğini ortaya çıkardı. Dr. Y. Joel Wong, “Aynı zamanda bu davranışları benimseyen kişilerin akıl sağlığına da olumsuz etkisi oluyor.” dedi.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top