SAĞLIK

Cinsel İlişki Korkusuna Tedavi Yöntemi!

Cinsel ilişki korkusu olarak bilinen ve çiftlerin yaşamını kabusa çevirebilen tıptaki adıyla vajinismus için artık tedavi yolları mümkün. Bu korkuyu yaşayanlar için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert önemli bilgiler sundu. İşte Op. Dr. Esra Çabuk Cömert’in kadınlara vajinismus tedavisi için verdiği detaylar.

CİNSEL BASKI BU KORKUYU YAŞATABİLİR

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert bu korkunun cinsel baskıdan kaynaklanabileceğine değinerek şunları söyledi, “Vajinismusun sebepleri arasında; cinsel tabular, yanlış bilgiler ve inanışlar, kızlık zarını yitirme korkusu, olumsuz dinsel ve ahlaki şartlanma, ilk denemede hissedilen acı, cinselliği kötüleştiren ve baskılayan toplum, zayıf ve güçsüz anne, baskıcı ve otoriter baba, cinsel şiddet ve taciz, iğrenme, hoşlanmama, zorla evlendirilme, eşini sevmeme, eşle uyumsuzluk, başarısızlık korkusu ve gebe kalma korkusu sayılabilir. Her ne sebepten kaynaklanırsa kaynaklansın vajinismus başarılı bir şekilde tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Çok çeşitli tekniklerle tedavi edilebilmektedir.”

BİRÇOK TEDAVİ TEKNİĞİ BULUNUYOR

Vajinismus ile karşı karşıya olan kadınlar için birçok tedavi tekniği olduğunu belirten Cömert,
“Vajinismus tedavi teknikleri arasında, pelvik taban kontrol egzersizleri, hipnoz, dilatasyon eğitimi, ağrı giderme yöntemleri, geçiş adımları ve kadınların katkıda bulunan duygusal bileşenleri tanımlama, kendilerini ifade etmelerine ve sorunlarına çözmelerine yardımcı olmak için psikolojik destek gibi çok kapsamlı yaklaşımlar sayılabilir. Eğer herhangi bir fizyolojik kaynaklı sorun yoksa genellikle cerrahi teknik ya da ilaç kullanımına gerek olmaz. Ayrıca bu teknikler arasında kendinize en uygun olanı siz seçersiniz. Çünkü vajinismus tedavisinin ana hedefi kendinizi rahat hissedip gevşemenizi sağlamak ve kasılmalarınıza engel olmaktır. O yüzden bu tedavi sırasında psikolojik olarak sizi zorlayacak hiçbir teknik uygulanmaz.” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top