Warning: mysql_query(): Unable to save result set in /home/haberrac/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1879
CHP, Alternatif Bir Anayasa Taslağı Sunacak

CHP, Alternatif Bir Anayasa Taslağı Sunacak

CHP’nin alternatif bir anayasa taslağı hazırladığı belirtildi. Kısa zamanda partinin bu taslağı resmi olarak açıklaması bekleniyor.

AKP ve MHP, anayasa değişikliği üzerinde uzlaştılar. AKP’nin bu anayasa değişikliği teklifini Cuma veya Cumartesi günü meclise sunması bekleniyor.

CHP’DEN ALTERNATİF TEKLİF

AKP ve MHP’nin anlaşmasının ardından CHP konuyla ilgili hamle yaptı. Güçlendirilmiş parlamenter sistem önerisinin yer aldığı alternatif bir anayasa taslağı hazırlandı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanması beklenen taslakta, cumhurbaşkanlığının sembolik bir makam olmasının amaçlandığı öğrenildi.

CUMHURBAŞKANI’NI MECLİS SEÇSİN

Cumhurbaşkanı’nın Bakanlar Kurulu’na başkanlık etmesi, yüksek yargı organlarına üye ataması ve yürütmede atamalar yapmasının engellenmesi, Cumhurbaşkanı’nın yine meclis tarafından seçilmesi ve idari organlarla ilgili yetkilerinin kaldırılması gibi maddelerin alternatif taslakta yer aldığı belirtildi.

En geniş temsilin sağlanması için ise seçim barajının kaldırılması ve parti gruplarının oluşturulması yer alıyor.

“TEKLİF HAZIRLAYIP VEREMEYİZ AMA…”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, bu konuyla ilgili olarak “Anayasa teklifi hazırlayıp Meclis Başkanlığı’na vermemiz sayısal olarak mümkün değil ama sistem teklifimiz var. AK Parti ve MHP’nin üzerinde görüştüğü taslağı da inceledik, onlarda bir denetim sistemi yok. Sorumsuz ve denetimsiz bir cumhurbaşkanı var. Bu sistem, bizim üzerine konuşacağımız bir sistem değil. Bu sistemin adı demokrasi değil. Böyle bir sistemi MHP neden tartışıyor, anlamış değilim.” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top