YAŞAM

Bursa’daki Camisiz Minare, Görenleri Hayrete Düşürdü

Bursa’nın İnegöl ilçesinde camisiz bir minare görenler şaşkına dönüyor.

200 yıl önce Batum’dan Bursa’nın İnegöl ilçesine göçen Hasanpaşa Mahallesi sakinleri, köyü ilk kura atalarının yaptığı 200 yıllık cami harap hale gelince, 2000 senesinde bu camiyi yıktılar. Köylüler bunun yerine yeni bir cami yaptı. Eski camiyi yıkan, ancak sağlam minaresine kıyamayan köylüler, atalarının hatırasını yaşatmak için tarihi minareyi olduğu gibi bıraktılar.

Köy meydanına gelerek camiyi görüp ancak minareyi göremeyen misafirler ise bu duruma oldukça şaşırdı.

MİNAREYE KIYAMADILAR!

Köy var olduğu sürece bu camisiz minareyi ayakta tutacaklarını açıklayan Hasanpaşa Muhtarı Suat Karakaya, “Köyümüzü Osmanlılar zamanında Hasan Paşa kurmuş. Biz Batum’dan göç eden muhacirleriz. Köy camiimiz eskiyip yıkılmaya yüz tutmuştu. Yıkıp köyümüze yeni bir cami yaptık. Ama eski minaresi sağlamdı. Yıkmaya kıyamadık ve öylece bıraktık. Bize atalarımızdan kalan bu minare köyümüze güzellik katıyor. Köyümüze gelenler minareyi görüp camiyi göremeyince şaşırıyor. Biz işin aslını anlatınca fotoğrafını çekiyorlar” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top