SAĞLIK

Bu Yöntemler Karaciğer Yağlanmasını Önlüyor! İşte Karaciğer Yağlanmasına Karşı Uygulanacak Yöntemler!

Karaciğer yağlanması günlük hayatımızda yaptığımız birçok hatadan meydana gelebiliyor. Kişinin sağlıksız beslenmesinden hareketsizliğine, şok diyetlerden aldığı alkol miktarına kadar günlük yaşantısında yaptığı birçok yanlış karaciğerde yağlanmaya sebebiyet verebiliyor. İşte karaciğer yağlanmasına karşı uygulanması gereken yöntemler.

Kışın oldukça yorgun düşen karaciğer baharda yenilenerek tazelenmek istiyor. Karaciğer küçük bir özenle kendini hemen yenileyebilen bir organ olduğundan kişinin yapması gerekenler bu hususta oldukça önemli tol oynuyor. Ancak kişinin günlük hayatında yaptığı sağlıksız beslenme, hareketsizlik, alkol tüketimine kadar yapılan yanlış hareketlerle karaciğerde yağlanma durumuna yol açabiliyor.

Uzman Prof. Dr. Nurdan Tözün karaciğer yağlanması ile ilgili bir takım açıklamalarda bulundu. 4 yetişkinden birinden görülen ve tüm dünyada giderek yaygınlaşan karaciğer yağlanmasında bazı yapısal bozukluklar ve fonksiyonel bozukluklar da görülebildiğini belirtti. Ayrıca yağlanmanın ileri boyutlarda siroz ve karaciğer kanseri gibi tehlikeli boyutlara da gelebileceğine değindi.

Tedavi yöntemlerine de değinen Tözün henüz karaciğer yağlanmasına karşı etkili bir tedavi yönteminin bulunmadığını belirterek kişinin karaciğer yağlanmasına karşı günlük yaşantısında bazı önlemler almasını ve birkaç yöntemler yağlanmanın karşısına geçebileceğini belirtti. Tözün, “Mevcut kilomuzda yüzde 3 oranında bir azalma bile, karaciğer yağlanmasının yüzde 35-100 arası gerilemesini sağlıyor. Yüzde 10 oranında kilo kaybı ise karaciğerde oluşmuş bağ dokusunu bile geriletiyor. Çalışmalar, hastalığa karşı günde en az 1 fincan şekersiz kahvenin faydalı olduğunu ortaya koyuyor” diyor. Prof. Dr. Tözün, alınabilecek 8 etkili önlemi anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu. dedi.

Konu ile ilgili açıklamalarına devam ede Tözün, kişilerin günlük yaşamlarında şekerli yiyeceklerden kaçınmaları gerektiğine, her gün en az 45 dakika tempolu yürümenin önemli olduğuna, diyabet ve hipertansiyon hastası olanların tedavilerini aksatmaması gerektiğine ve şok diyetlerden mümkün olduğu kadar uzak durulması gerektiğine büyük bir önemli değindi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top