YAŞAM

Bir Mekânı “İyi Bir Mekân” Yapan Şeyler

Hepimiz yeni açılan veya ilk kez deneyimlediğimiz bir mekâna aynı hislerle gireriz. Sahip olduğumuz merak duygusu ve müşteri konumumuz, giriş kapısından itibaren her detaya dikkat etmemizi sağlar.

Sponsorlu

Çıkışta ise mekânı kendimizce değerlendirmiş ve notlarımızı vermiş oluruz. Mekânlar için bu notlar önemlidir, zira arkadaş tavsiyesi veya müşterinin yeniden ziyareti bu sektör için oldukça önemlidir.

Şayet gittiğimiz mekân bir restoran ise teste tuttuğumuz ilk konu karşılama olacaktır. Sıcak, samimi bir “hoş geldiniz” sözü, orada geçireceğimiz zamanın niteliğini çoğu zaman belli eder. Ardından dekorasyona hızlıca göz atarız; renkler, tablolar veya çiçekler; zihnimiz tüm bunların uyumlu olup olmadığını hızlıca kavrayacaktır.

Dekorasyon öğeleri ve bu öğelerin uyumu bir mekânı iyi bir mekâna dönüştüren önemli bir kriterdir. Restoranlarda dekorasyonun ana parçası masa ve sandalyelerdir. Tercih edilen masa örtüsü, restaurant sandalyesi, servis ekipmanları ve menü aynı bütünün parçaları olarak görülmelidir. Ahenk bu değerlendirmede anahtar kelimedir.

Ardından orada bulunma amacımız yani yemek gelir. Müşterilerin hemen hepsi bir mekâna gitmeden önce yemekler hakkında fikir sahibi olur ancak yine de menüyü incelemek son derece keyiflidir. Bu keyfi katlayacak olan ise seçilen yemeklerin lezzetidir. Fransa’da lezzetli bir yemek, kokusu alınabilen ve tadına bakılabilen eşsiz bir şarkı olarak tanımlanır.

Şayet tercihiniz bir kafeterya veya bar ise değerlendirme kriterlerimiz de değişecektir. Servis hızı bir restorana kıyasla çok daha yüksek olmalıdır. Seçtiğiniz içeceğin soğukluğu veya ideal ısısı da oldukça önemlidir. Dekorasyon konusu ise restoranla benzerlik gösterir. İşletmenin tercihleri müşterilerin ruh hali ve rahatlığını etkileyecektir. “Her şey çok güzel olacak” filmini hatırlayanlar, “bar sandalyesi, barın bel kemiğidir” repliğini de anımsayacaktır. Bu gerçekten yerinde bir sözdür. Barlar, restoranlara göre çok daha hareketli mekânlardır ve bar müşterileri ara ara dinlenip hareketlenmeye devam etmek isteyecektir. Bu sebeple bar sandalyesinin yüksekliği veya rahatlığı çok önemlidir.

İster bir bar, ister restoran veya bir kafeterya olsun; tüm mekânlar için son değerlendirme hesap adisyonunda yapılır. Mekânın vermiş olduğu hizmet, sunduğu yiyeceklerin lezzeti veya içeceklerin kalitesi yüksek ise müşteri ödeyeceği parayı yüksek bulmayacaktır. Bilinçli müşteriler her zaman fiyat-performans kıyaslaması yapar.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top