GÜNDEM

Binali Yıldırım’dan Açıklama: MHP’li Bakanlar Atanabilir!

İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, başkanlık sisteminin gelmesinin ardından MHP’li bakanların da olabileceğini belirtti ve MHP’ye adeta bir yeşil ışık yaktı.

Başbakan Binali Yıldırım, yeni anayasa tartışmaları ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Fox TV’den İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlayan Yıldırım’ın söylediklerinden önemli başlıklar şu şekilde:

“BAŞKANLIK BENİM PROJEM”

Binali Yıldırım, Başkanlık sisteminin kendisinin projesi olduğunu söyledi ve şunları ekledi, “Bizim Cumhurbaşkanımızla aramız iyi. Ama yarın egosu güçlü iki isim olsa, bu iki başlılık sorun yaratır. Ülke yönetilemez hale gelir. Koca ülke iki başlılık nedeniyle kımıldayamaz hale gelir. Biz şimdi iki başlılığı ortadan kaldırıyoruz. Başkanlık benim projem. Üzerinde çok uzun süre sessiz ve derinden çalıştım. Sonra MHP ile diyaloğu kurduk. Bunu başarmak istiyorum.” dedi.

“TEK ADAM KAYGILARI YERSİZ”

İsmail Küçükkaya tarafından “tek adam” kaygılarının sorulmasının ardından Binali Yıldırım, “Kaygılar yersiz. Kimsenin rejimle derdi yok. Bu yeni sistemde biz en çok iki dönem alırız. Sonra CHP kazanabilir. Ona göre çalışsınlar, ona göre aday bulsunlar. Hem Meclis hem de Cumhurbaşkanı birbirlerini karşılıklı seçime götürebilir. Bu giyotin sistemidir. Tek adamlığı önler. Uzlaşmayı zorunlu kılar.” dedi.

“MHP’Lİ BAKANLAR ATANABİLİR”

İsmail Küçükkaya tarafından MHP’nin itirazlarının gözetilip gözetilmediği sorulduğunda ise Yıldırım “Evet. Teklif karşılıklı 3-4 kez gitti geldi. Yargı ve Cumhurbaşkanlığı’nın yetkileri hususunda MHP’nin hassasiyetleri oldu. Onları gözettik. Sonuçta müzakere ile yol aldık. Elbette bu süreç MHP’ye de yarayacak. Oylar sağ cenahta konsolide olacak. Başkanlık döneminde bakanlar dışarıdan atanırken MHP’ye yakın, MHP’li bakanlar atanabilir. Sonuçta siyaset toplumun dengelerine göre yapılır.” diyerek yanıt verdi.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top