SAĞLIK

Bilim Adamlarından Mucize Beyin İlacı Umudu!

Bilim adamları çok önemli bir gelişmeyi belirtti. Bunama gibi beyindeki nöronların bozulmasıyla birlikte ortaya çıkan hastalıkları durdurabilecek bir ilaç bulduklarını umut ettiklerini belirten bilim adamları bu ilaçla ilgili ‘mucize’ terimini kullandı. İşte bilim adamlarından gelen beyin ilacı açıklaması.

BBG’nin sağlık ve bilim muhabirinin yaptığı habere göre beyinde aynı koruma mekanizmasına sahip olan ve insanlarında kullanabileceği düşünülen iki ilaç geliştirildiğini yazdı. Durumla ilgili olarak İngiltere Leicester Üniversitesi Tıp Araştırma Konseyi Toksikoloji Konseyi bölümünde bulunan Prof. Giovanna Mallucci durumun oldukça heyecan yarattığını belirtti. ‘mucize’ olarak nitelendirdikleri bu durum için heyecan içerisinde olduklarını açıklayan Mallucci bunama gibi rahatsızlıklar görülen hastalarda klinik deneylere başlanarak ilacın işe yarayıp yaramadığını 2-3 yıl içerisinde öğrenilebileceğini belirterek hedefte kısa sürede ilacın etkili olup olmadığını öğrenmek olduğunu belirtti.

İLAÇ NASIL İŞE YARAYACAK HASTALIKLAR İÇİN ETKİSİ NE OLACAK

Nörodejeneratif hastalarda beyin hücreleri doğal savunma mekanizması gereğince dışarıdan gelen bir virüsün yayılmasını önlemek için protein üretimini durduruyor. Bu nöronların bozulmasına neden olan nörodejeneratif hastalıklar için protein üretimi olmaması gerektiği halde uzun bir süre durmasından dolayı hücrelerin ölümü başlıyor. Beyin hücrelerinin ölmesiyle birlikte hareket, hafıza gibi normal işlevler yerine getirilemiyor. Hastalık ölüme yol açabiliyor.

Nörodejeneratif olarak adlandırılan hastalıklar arasına Alzheimer, Parkinson ve skleroz ve huntington gibi rahatsızlıklar yer alıyor. Nörodejeneratif hastalığını önlemek için ilk olarak farelerde kullanılmış bir ilaç denenmiş ancak bu ilacın insanlarda pankreası zehirlediği belirlenmiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top