GÜNDEM

Atatürk’ün Tablosu Meclis Lokantasından Kaldırıldı

15 Temmuz’un ardından tadilata giren TBMM’de diğer tablolar yerine asılmasına rağmen kaldırılan Atatürk tablosunun yerine televizyon monte edildi.

TBMM lokantasında bulunan, Atatürk’ün Savanora yatında rakı eşliğinde yemek yediği tablo yerinden kaldırıldı. Bu tablonun yerine televizyon konuldu. Daha önce de muhalefet kulisindeki mareşal üniformalı Atatürk tablosu kaldırılmıştı.

TADİLATIN ARDINDAN YERİNE ASILMADI

Sözcü’de yer alan habere göre; Ressam Yaşar Çamlı’nın imzasını taşıyan tablo, 15 Temmuz’un ardından tadilata giren lokantanın duvarından kaldırıldı. Tadilat nedeniyle kaldırıldığı düşünülse de tablo yerine yeniden asılmadı.

Meclis yetkilileri tadilatın devam ettiğini söylese de diğer çini tabloların yerine asıldığı ancak Atatürk tablosunun yerine televizyon monte edildiği görüldü.

RESSAM ÇALLI’DAN ATATÜRK’ÜN TABLOSU HAKKINDA AÇIKLAMA

Tablonun kaldırılmasıyla ilgili konuşan Ressam Yaşar Çamlı, “Ressam sıfatıyla Meclis kadrosundan, Dolmabahçe Sarayı’nda görevliydim. Refahyol iktidarı dönemiydi. Benden, Meclis lokantasına uygun bir tablo istendi. Ben de Atatürk’ün bir fotoğrafından esinlenerek bu tabloyu yaptım. Orijinal fotoğrafında da rakı bardağı vardı. Ben Dolmabahçe rıhtımına uyarladım ve masaya meyve koydum. Fonda da Topkapı’ya yer verdim. O günkü Meclis yöneticileri ‘Rakı bardağını yok sayamaz mısınız?’ dedi. ‘Kimin haddine Atatürk’ün rakısını yok saymak’ dedim, kabul etmedim. Nihayetinde yaptım ve lokantanın duvarına astık. Tabloyu Bülent Arınç’ın TBMM Başkanı olduğu dönemde de kaldırmaya çalışmışlardı. Ben 2002’de emekli olana dek, dünyadaki tek Meclis ressamıydım. Orada yaptığım hiçbir şeye kimse itiraz etmedi. Soruyorum, hangi zihniyet kaldırttı bu resmi? Eğer yeniden yerine asmazlarsa tablomu TBMM’den geri alacağım.” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top