DÜNYA

AP “Türkiye ile müzakereler dondurulsun” dedi

Avrupa Parlamentosu üyeleri oy çokluğuyla Türkiye ile müzakere sürecinin geçici olarak dondurulması kararını verdi.

Avrupa Parlamentosu ( AP ) üyeleri Türkiye ile AB üyeliği konusundaki müzakereleri geçici süreyle dondurmayı istiyor. Bugün yapılan oylamada müzakerelerin geçici olarak dondurulması yönünde 479, karşı yönde 37 ve çekimser olarak 107 oy çıkarken; AP üyeleri Türkiye’nin herşeye rağmen AB çıpasına bağlı kalması gerektiğini söylediler.

Türkiye’deki OHAL kapsamında orantısız zorunlu tedbirlerin uygulanması bitiminde; AP üyeleri bu kararlarını tekrar gözden geçireceklerini de vaat ettiler. Üyeler, Türkiye’nin AB için önemli bir ortak olduğunu ancak ortaklıkta her iki tarafın ortak hareket etme isteğinin olması gerektiğini söyleyerek; Türkiye’nin bu siyasi isteği göstermediğini hükümetin Türkiye’yi AB patikasından ayırma anlamına gelen eylemlerine bakarak anlayabildiklerini de sözlerine eklediler.
Avrupa Parlamentosu ile geçici olarak müzakerelerin durdurulması yeni bölümlerin açılmaması ve yeni inisiyatiflerin alınmamasına yolaçacak.

 

İdam cezasının yeniden getirilmesi durumunda; AB’ye üyeliğin resmi olarak durdurulabileceğine dikkat çeken AP basın açıklamasında; AB müktesebatında idam cezasının tartışmasız reddinin ana element olduğu belirtildi.

 

AP’nin oyladı tasarının yasal olarak bağlayıcılığı bulunmuyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top