TEKNOLOJİ

Android Kullanıcılarına Kötü Haber! Banka Hesaplarınız Tehlikede Olabilir!

Android telefonlarda bulunan Google Play uygulamasında büyük tehlike ortaya çıktı. Google Play’in bazı uygulamalarında gizli olan bir virüs kullanıcıların banka bilgilerini kopyalayabiliyor. Banka bilgilerini anında kopyalayan bu virüs Android kullanıcıları için büyük tehlike yaratıyor.

Akıllı telefon kullanıcı sayısı gün geçtikçe çok daha fazla artıyor ve Android telefonlardan indirilen uygulamalarda bu artışa göre daha fazla hale geliyor. Android kullanıcısı olanlar uygulama indirmek için kullandıkları Google Play bölümünde yer alan bazı uygulamaların virüslü olduğu ve kişilerin banka bilgilerini kopyaladığı ortaya çıktı. Bu tehlikeli uygulama virüsü milyonlarca kullanıcının banka hesaplarını tehlike altına soktu.

Tespitlere göre bu virüslü uygulamaların tam 425 banka uygulamasını tehlikeye soktuğu ve kötü etkileyebileceği belirtiliyor. Ancak bu rakam sadece tespit edilmiş olanı olmakla birlikte Türkiye’den de birçok bankanın bu rakamın arasında olması Türk kullanıcıları da tehdit altına alıyor. Ancak bu durum banka uygulamasının hatası değil tamamen kullanıcı dikkatsizliğinden kaynaklanıyor.

TEHLİKELİ OLAN UYGULAMALAR HANGİLERİ

Google Play’de tehlikeli olarak adlandırılan virüslü uygulamalar arasında kullanıcılara eğlenceli videolar sunmayı vadeden Funny Videosu 2017 adlı uygulama yer alıyor. Bu uygulama yüzlerce bankanın kullanıcılarını tehlikeye sokuyor.

VİRÜSÜN ÇALIŞMA ŞEKLİ

Kullanıcılar uygulamayı indirdikten sonra videoları normal bir şekilde inceleyebiliyor ancak kullanıcının videoyu açtığı anda devreye giren virüs akıllı telefonda kurulu olan banka uygulamalarını tespit ederek bu uygulamada yer alan kullanıcı adı ve şife gibi alanları kısmına kod yerleştiriyor. Daha sonra kullanıcının uygulamasını açıp şifresini girmesiyle virüs bu bilgileri hemen kopyalayarak internet üzerinden hacker’lara gönderiyor. Bu yüzden Android telefonlarına Google Play üzerinden uygulama indirirken kullanıcıların oldukça dikkatli olması gerekiyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top